Bota26 Shkurt 2022, 16:54

Harta: Sa pjesë të Ukrainës kontrollojnë forcat ruse?

Shkruar nga Pamfleti

Harta: Sa pjesë të Ukrainës kontrollojnë forcat ruse?

Jemi në ditën e tretë të luftimeve në Ukrainë, me forcat ruse që përpiqen të marrin territorin dhe qytetet kryesore dhe forcat ukrainase që i rezistojnë përparimit të tyre.

Në kryeqytetin Kiev, pati sulme me raketa dhe beteja me armë gjatë natës, por forcat ukrainase mbajtën nën kontroll qytetin.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se forcat e Vladimir Putin mbeten më shumë se 30 km larg qendrës së qytetit të Kievit.

Forcat ruse tani mund të rigrupohen pas një përpjekjeje fillestare të dështuar për të depërtuar në rrethet kryesore të qeverisë në Kiev, thotë Jack Watling, një ekspert ushtarak nga grupi i ekspertëve, për BBC.

Në qytetin lindor të Kharkiv, qyteti i dytë i Ukrainës, zyrtarët thonë se trupat kanë përballuar një sulm të fuqishëm rus. Ata kanë lëshuar një alarm granatimi, duke paralajmëruar qytetarët që të mos lëvizin nëpër qytet.

Ka pasur edhe përleshje pranë qytetit jugor të Odesës, tha Presidenti Zelensky.

Rusia thotë se ka pushtuar qytetin juglindor të Melitopolit – por Britania e Madhe ka hedhur dyshime mbi këtë pretendim.

Zelensky tha se qytetet perëndimore dhe qendrore, përfshirë Lviv, ishin shënjestruar me sulme me raketa. /Pamfleti


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota harta Rusi Ukrainë. Vladimir Puti