Bota21 Korrik 2022, 20:47

‘Hasta la vista, baby’, Boris Johnson 5 këshilla për kryeministrin e ardhshëm të Britanisë 

Shkruar nga Pamfleti
‘Hasta la vista, baby’, Boris Johnson 5 këshilla për

Ish Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson u dha lamtumirën ligjvënësve në stilin e tij të paimitueshëm, ndërsa iu lut parlamentarëve britanikë që të mos i kushtonin shumë vëmendje Twitterit.

Ai e përshkroi liderin e Partisë Laburiste të opozitës një “shtyllë njerëzore të pakuptimtë”, teksa i tha Dhomës së Komunave ‘Hasta la vista, baby’.

Johnson kishte gjithashtu disa këshilla për pasardhësin e tij. “Unë dua të përdor pak sekonda të fundit për t’i dhënë disa këshilla pasuesit tim, cilido qoftë ai ose ajo”, tha Johnson.

Këshillat e Johnson ishin për pasardhësin e tij ishin:

1) Qëndroni afër amerikanëve
Këshilla e parë e Johnson ishte ruajtja e “marrëdhënieve speciale” të dashura të Mbretërisë së Bashkuar me SHBA-në, veçanërisht pasi të dy vendet kërkojnë të mbështesin Ukrainën dhe Britania kërkon të vendosë një marrëveshje tregtare me SHBA-në.

2) Mbështetni ukrainasit
Krahas SHBA-së, Britania ka qenë pa diskutim mbështetësi dhe mbrojtësi më i vendosur i Ukrainës kur bëhet fjalë për dërgimin e armëve në Kiev për ta ndihmuar atë të luftojë pushtimin e Rusisë dhe vendosjen e një sërë sanksionesh ndaj Rusisë pas agresionit të saj të paprovokuar.

3) Ulni taksat
Pjesa e tretë e këshillave të Johnson-it ishte një goditje e vogël në Thesarin, ministrinë e financave të Britanisë që drejtohej nga Sunak, i cili tani është një nga dy pretendentët që konkurrojnë për të zëvendësuar Johnson.

“Ulni taksat kudo që të mundeni për ta bërë këtë vendin më të mirë për të jetuar dhe investuar” tha Johnson.

4) Përqendrohuni në rrugën përpara
Duke mbajtur një temë të transportit, këshilla tjetër e Johnson ishte që të “përqendroheni në rrugën përpara, por mbani mend gjithmonë të kontrolloni pasqyrën e pamjes së pasme”, gjë që shkaktoi të qeshura nga ligjvënësit të mërkurën.

5) Nuk është Twitter ai që ka rëndësi; është populli
Këshilla e fundit e Johnson për pasardhësit e tij dhe kolegët e tij ligjvënës, ishte që të mos i kushtonin shumë vëmendje komenteve në mediat sociale, një hapësirë ​​dixhitale e cila shpesh dhe shkatërruese.

Johnson ka qenë deputet për Uxbridge dhe South Ruislip që nga viti 2015 dhe më parë për Henley nga 2001 deri në 2008.

Bota #Lamtumira 5 këshilla për kryeministrin e ardhshëm të Britanisë Boris Johnson