Bota 2 Shkurt 2023, 07:32

Hetimet për rrëzimin e helikopterit, autoritetet bastisin shtëpinë e ish-ministrit të brendshëm të Ukrainës

Shkruar nga Pamfleti
Hetimet për rrëzimin e helikopterit, autoritetet bastisin

Autoritetet kanë bastisur shtëpinë e ish-ministrit të brendshëm të Ukrainës. Prona e ish-ministrit Arsen Avakov është kontrolluar në lidhje me hetimin për përplasjen vdekjeprurëse të helikopterit muajin e kaluar.

Përplasja ndodhi pak jashtë Kievit dhe vdiqën 14 persona, duke përfshirë ministrin e brendshëm në atë kohë, Denis Monastyrsky.

Avakov ishte në postin e ministrit kur helikopteri “Super Puma”, i cili u rrëzua, u ble si pjesë e një kontrate që nga viti 2018. Politikani ka mohuar çdo keqbërje dhe tha se kontratat u miratuan nga parlamenti.

Ukraina nisi një hetim menjëherë pas rrëzimit, duke thënë se do të shqyrtojë të gjitha shkaqet e mundshme duke përfshirë gabimin e pilotit, mosfunksionimin teknik dhe sabotimin.

Bota #Hetimet për rrëzimin e helikopterit ne Ukraine