Bota23 Mars 2022, 09:04

“I ngjan ferrit!” Mariupoli i mbushur me trupa të vdekur dhe ndërtesa të shkatërruara

Shkruar nga Pamfleti
“I ngjan ferrit!” Mariupoli i mbushur me trupa të vdekur dhe

"I ngjan ferrit!" Mariupoli i mbushur me trupa të vdekur dhe ndërtesa të shkatërruara

Mariupol ka qenë objektiv i sulmeve të vazhdueshme nga forcat ruse për shkak të pozicionit të tij strategjik përgjatë kufirit jugor të Ukrainës. Qyteti është bombarduar prej javësh tashmë.

Një raport i Human Rights Watch i lëshuar të hënën e përshkroi qytetin si “një peizazh ferri i ngrirë i mbushur me trupa të vdekur dhe ndërtesa të shkatërruara”.

Udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelensky tha se rreth një e katërta e popullsisë ose 100,000 njerëz  janë ende të bllokuar në “kushte çnjerëzore”.

“Pa ushqim. Pa ujë. Pa ilaçe. Nën bombardime të vazhdueshme.”

Këto imazhe të reja satelitore nga firma Maxar Technologies tregojnë shkallën e dëmtimit të ditës së kaluar.

Zelensky tha gjithashtu se zyrtarët dhe aleatët ukrainas po bënin më të mirën e tyre për të sjellë ndihma në qytet dhe më shumë civilë nga jashtë. Të martën, rreth 7,000 njerëz arritën të arratiseshin nga qyteti. Por ata që ikin janë sulmuar gjithashtu përgjatë korridoreve  humanitare.

Të martën një kolonë humanitare u kap nga trupat ruse, sipas tij. Ai tha se punonjësit e urgjencës shtetërore dhe shoferët e autobusëve u kapën.

“Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të çliruar njerëzit tanë dhe për të zhbllokuar lëvizjen e ndihmave humanitare“, tha Zelensky.

Presidenti amerikan do të shpallë sanksione të reja ndaj politikanëve rusë dhe zbatim më të rreptë të dënimeve ekzistuese, thanë zyrtarët.

Ai do të marrë pjesë në samitet e NATO-s dhe të Këshillit Evropian dhe do të takohet me krerët e G7 përpara se të udhëtojë në Varshavë. Ai pritet të zbulojë planet për të vendosur trupa të mëtejshme dhe përforcime harduerike në shtetet e vijës së parë në krahun lindor të NATO-s.

Biden do të dëgjojë një kërkesë për mbështetje ushtarake të dorës së parë nga presidenti polak Andrzej Duda dhe do t’i tregohet shkalla e krizës humanitare në një vend që ka pranuar dy milionë refugjatë nga fqinji i tij.

Ai pritet të dëgjojë thirrjet në Poloni për një mision paqeruajtës perëndimor për të ndërhyrë në Ukrainë. SHBA dhe disa aleatë të tjerë kryesorë të NATO-s e kanë bërë të qartë se nuk e mbështesin një mision të tillë, apo vendosjen e një zone të ndalim-fluturimit mbi Ukrainë, pasi kanë frikë se lëvizje të tilla mund të përshkallëzohen në konflikt të hapur me forcat ruse.

Bota bombardime ferr mariupol Ndertesa shkatërrim