Bota 4 Korrik 2022, 16:19

I riu britanik kërcënoi me bombë, pasagjerët habisin kur shohin avionin luftarak të shoqëronte aeroplanin e tyre (Video)

Shkruar nga Pamfleti
I riu britanik kërcënoi me bombë, pasagjerët habisin kur

I riu britanik kërcënoi me bombë, pasagjerët habisin kur shohin avionin luftarak të shoqëronte aeroplanin e tyre (Video)

Pasagjerët e EasyJet kanë mbetur të habitur kur kuptuan se aeroplani i tyre po shoqërohej nga një aeroplan luftarak spanjoll.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për një ngjarje në të cilën një aeroplan luftarak F18 është parë duke fluturuar afër një A319 që transportonte pushues nga Gatwick (Londër) në Menorca (Spanjë).

EasyJet ka konfirmuar incidentin e pazakontë, duke thënë se kjo ndodhi për shkak të ‘kontrollimeve paraprake të sigurisë’ pasi një adoleshent britanik në bord kërcënoi me bombë në mediat sociale.

Pas kësaj, udhëtarët thuhet se u mbajtën në pistë për 4 orë pasi avioni u ul me gjysmë ore vonesë në ishujt Balearik spanjoll, raporton Reuters.

Rregullat e Agjencisë së Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA) thonë se aeroplanët luftarakë mund të përgjojnë aeroplanët civilë vetëm si “zgjidhjen e fundit”.

Vlen të theksohet se, aeroplani luftarak F18 është i famshëm për fluturimin e Tom Cruise në Top Gun. Të aftë për shpejtësi supersonike deri në 1,190 mph, ata kanë aftësinë të mbajnë një sërë armësh duke përfshirë raketa ajër-ajër, raketa kundër anijeve dhe raketa ajër-tokë.

Ata përdoren ndër të tjera edhe nga Forcat Ajrore Spanjolle dhe Trupat Detare të SHBA-së.

Një zëdhënës i easyJet ka thënë për The Sun se: “easyJet mund të konfirmojë se fluturimi EZY8303 nga Londra Gatwick për në Menorca u shoqërua me aeroplan ushtarak gjatë uljes në Menorca dhe zbarkoi me vonesë për shkak të kontrolleve paraprake të sigurisë”.

@easyJet #a319 G-EZAO intercepted by Spanish Air Force on way to Menorca. passengers not being allowed to leave yet. @BigJetTVLIVE @BBCNews @SkyNews @SkyNewsBreak pic.twitter.com/MTWkQnU39x

— Ian Leslie ❤️??❤️ (@iandrleslie) July 3, 2022

Bota #avion luftarak avion me pasagjere kercenim me bombe