Bota18 Shtator 2022, 18:12

India lë në baltë Putinin, kryeministri kritikon sulmin rus në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti

Ndonëse pak ditë më parë patën një takim të ngushtë mes tyre, kryeministri indian ka kritikuar sulmin e Vladimir Putin ndaj Ukrainës.

Duke folur në një takim në Uzbekistan, Narendra Modi, kryeministri indian kritikoi hapur luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe shprehu mosmiratimin e tij për operacionet e Putinit. Modi shtoi se rruga e vetme është paqja.

“Udhëheqësi i një prej partnerëve më të rëndësishëm tregtarë të Rusisë e ka qortuar hapur Vladimir Putinin për luftën në Ukrainë. Gjatë një takimi televiziv në Uzbekistan, kryeministri indian Narendra Modi tha: “Tani nuk është koha për luftë”. Është shenja e fundit që edhe vendet me lidhje të forta me Moskën po vënë në dyshim pushtimin”, shkruan “CNN”.

Gjatë takimit kryeministri indian u shpreh se demokracia, diplomacia dhe dialogu ato që ia bëjnë të qartë njerëzimit se cila është rruga që duhet ndjekur për të arritur paqen.

Bota Indi Putin Rusi