Bota16 Maj 2022, 14:15

Integrimi/ Gjermania e prerë: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Shkruar nga Pamfleti

Integrimi/ Gjermania e prerë: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock në një deklaratë për mediat, është shprehur e prerë se Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet tu hapen negociatat, pra të fillojë tryeza e parë ndërqeveritare e cila pengohet nga vetoja Bullgare ndaj RMV.

Nga ana tjetër, Baerbock duke patur parasysh luftën në Ukrainë thekson se:

‘‘Sidomos në këto kohë, mbështetja për vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt #BE është një çështje kyçe e sigurisë dhe çështje gjeopolitike. Duhet t’i qëndrojmë premtimeve tona dhe të fillojmë negociatat e vonuara të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”.

Especially in these times, support for #WesternBalkan countries on their way to #EU is a key security & geopolitical issue. Must stand by our promises and start overdue accession negotiations with #Albania and #NorthMacedonia. – @ABaerbock 3/3 pic.twitter.com/p9HasavJRi

— Germany in the EU (@germanyintheeu) May 16, 2022


smile

Bota BE Gjermania integrimi Maqedonia e Veriut Shqipëria