Aktualitet 9 Nëntor 2022, 14:41

Iu konfiskua rusëve të arrestuar në Gramsh, makina luksoze parkohet përballë SPAK-ut

Shkruar nga Pamfleti
Iu konfiskua rusëve të arrestuar në Gramsh, makina luksoze

Makina me të cilën dy shtetasit rusë dhe një ukrainas po udhëtonin në Gramsh, ku dhe u arrestuan pasi hynë dhe fotografuan ish-uzinën e armëve, ndodhet sot e parkuar pranë Prokurorisë së Posaçme Anti-Korrupsion.

Dy rusët dhe ukrainasi u arrestuan në Gramsh në muajin gusht. Pas arrestimit, shtetasi rus Mikhail Zorin ka rrëfyer para efektivëve se është kontaktuar nga agjentë rusë për të bërë foto të objekteve të rëndësisë të veçantë si uzina ushtarake, porte dhe ujësjellës në vendin tonë, por thotë se nuk ka më shumë informacione.

Grupi ka qenë në shumë vende e ka fotografuar uzina të ngjashme. Ata kanë postuar edhe kur vrapojnë pasi autoritetet i kanë zbuluar që janë future në një zonë të ndaluar. Në faqe ka fotografi nga Bullgaria, Gjeorgjia, Greqia e së fundmi nga Italia.

Mbi shtetasit rusë Mikhail Zorin, 23-vjeç, Svetlana Timofeeva, 33 vjeçe dhe 25-vjeçari ukrainas Fedis Alpatov rëndojnë akuzat për veprat penale “Goditja për shkak të detyrës”, “Dhënia e informatave sekrete”, dhe “Sigurimi i informatave”, kryer në bashkëpunim./ TCH

Aktualitet Gramsh Makina Ruset SPAK