Bota22 Mars 2022, 08:26

Japonia doli kundër sulmit rus në Ukrainë, Rusia ndërpret bisedimet e paqes të Luftës së Dytë Botërore

Shkruar nga Pamfleti
Japonia doli kundër sulmit rus në Ukrainë, Rusia ndërpret

Japonia doli kundër sulmit rus në Ukrainë, Rusia ndërpret bisedimet e paqes të Luftës së Dytë Botërore

Rusia ka njoftuar se po tërhiqej nga negociatat me Japoninë që synojnë nënshkrimin e një traktati zyrtar të paqes të Luftës së Dytë Botërore për shkak të qëndrimit të ashpër të Tokios kundër pushtimit të Ukrainës nga Moska.

“Pala ruse, në kushtet aktuale, nuk ka ndërmend të vazhdojë bisedimet me Japoninë për traktatin e paqes”, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë të 21 marsit.

Rusia dhe Japonia nuk kanë nënshkruar kurrë një traktat paqeje për t’i dhënë fund zyrtarisht Luftës së Dytë Botërore.

Një nga çështjet kryesore janë pretendimet konkurruese mbi të drejtat territoriale ndaj Ishujve Kurile, të cilat Tokio i quan Territoret e saj Veriore. Trupat sovjetike i kapën ato nga Japonia në fund të luftës dhe Rusia ende e pushton grupin e ishujve.

Pas pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia, autoritetet në Tokio shprehën dënime të forta dhe janë bashkuar me partnerët perëndimorë në vendosjen e sanksioneve ndaj Moskës.

Ministria e Jashtme ruse tha se ndërpreu bisedimet “për shkak të pamundësisë së diskutimit të dokumentit thelbësor për marrëdhëniet dypalëshe me një vend që ka marrë një pozicion haptazi armiqësor dhe që po përpiqet të dëmtojë interesat e vendit tonë”.

Deklarata gjithashtu tha se Rusia po i jepte fund regjimit pa viza për japonezët për të vizituar ishujt e diskutueshëm. Shumë japonezë kishin udhëtuar për të vizituar varret e paraardhësve të tyre.

Bota Bisedime Japoni Lufta e Dytë Botërore Ministria e Jashtme Rusi Sulm Ukrainë.