Sport 2 Shkurt 2023, 16:20

Jo vetëm Hugo Loris dhe Mandanda, një tjetër kampion Bote me Francën më 2018 tërhiqet nga kombëtarja e “Gjelave”

Shkruar nga Pamfleti
Jo vetëm Hugo Loris dhe Mandanda, një tjetër kampion Bote me

Jo vetëm Hugo Loris dhe Mandanda, një tjetër kampion Bote me Francën më 2018 tërhiqet nga kombëtarja e “Gjelave”

Duket se Rafael Varan ka marrë vendimin për të mbyllur aventurën e tij me kombëtaren e Francës.Siç raporton “Le Parisien”, mbrojtësi i Mançester Junajtid do tërhiqet nga “Gjelat” në moshën 29-vjeçare. Kështu Varan bëhet lojtari i tretë, i cili u shpall kampion Bote në vitin 2018, që tërhiqet nga kombëtarja, pas Hugo Loris dhe Stivi Mandanda.

Kaloni më shumë kohë me familjen tuaj

Në realitet, menaxheri i mbrojtjes trengjyrësh ka filluar të përjetojë një formë të dëmtimit fizik dhe psikologjik. Ai gjithashtu aspiron t’i kushtojë më shumë kohë familjes së tij. Në mendjen e tij, ai e kishte bërë këtë finale kundër ‘Albicelestes’ së Messit kulmin e karrierës së tij ndërkombëtare. Zhgënjimi mizor, i lidhur me humbjen në penallti, sigurisht kontribuoi në ushqyerjen e reflektimit të tij.

I trajnuar në Lens, ku u bë profesionist në vitin 2010, ai që atëherë ka krijuar një rekord të madh. Në klub, te Real Madrid, si në skuadrën e Francës, ai mblodhi trofe veçanërisht me një Botëror dhe katër Champions League (nuk luajti në finale në 2016). Lojtari i United  nuk është kursyer për më tepër vitet e fundit nga shqetësimet fizike. Për të kursyer gjurin e tij, ai tani aspiron të përfitojë nga periudha më të mëdha rikuperimi në sezon. I munguar në Euro 2016 për shkak të një problemi në kofshë, ai, siç kujtojmë, e ka parë pjesëmarrjen e tij në Botërorin 2022 të kombinuar prej kohësh me kushtëzimin pas dëmtimit të tij në kofshë të kontraktuar më 22 tetor kundër Chelseas.

Ende e mbajmë mend largimin e tij nga fusha me lot në 22 tetor. Në atë kohë, ai imagjinonte se duhej të hiqte dorë nga Katarit. Me punë të palodhur dhe këmbëngulje, ai arriti të ofrojë garanci të mjaftueshme për stafin për t’u futur në listën e 25 të zbuluar më 9 nëntor. Në stol në ndeshjen e parë kundër Australisë, ai punoi shumë në stërvitje për t’u ribashkuar në formacionin fillestar kundër Danimarkës dhe për të mos u larguar kurrë më pas. Gjatë gjithë garës, ai ishte i paqortueshëm në pozicionin e tij, ndërsa pohoi udhëheqjen e tij me grupin. Megjithatë, ai nuk kishte reputacionin e një lideri të zëshëm dhe për këtë arsye fjalët e tij rëndonin edhe më shumë.

Shpërthimi i tij në pjesën e parë Francë-Poloni

Në pjesën e pjesës së parë në raundin e 16-të kundër Polonisë, zv.kapiteni u kujtoi kështu partnerëve të tij se ata “po jetonin një ëndërr”, por se “kjo ëndërr mund të përfundojë në çdo kohë”, veçanërisht nëse Franca nuk shfaq një fytyrë më të mirë në gjysmën e dytë. Mesazhi u dëgjua (3-1). Brenda kolektivit, respekti i frymëzuar nga Varane tek të gjithë, nga më i riu tek më me përvojë, është i jashtëzakonshëm. Të gjithë pranuan t’i premtonin edhe kapitenin, pas tërheqjes së Hugo Lloris. Në introspeksionin e Varane rëndoi edhe vendimi i këtij të fundit, me të cilin është shumë i lidhur, për t’u përkulur me ‘Blutë’.

Pra, sigurisht, perspektiva për t’u investuar me shiritin e krahut nuk e la Varane të pandjeshëm në lidhje me lidhjen e tij me ekipin francez dhe cilësinë e marrëdhënieve me Didier Deschamps dhe stafin e tij. Ai e mirëpret atë si një shenjë të pashtershme besimi. Euro 2024, i vetmi kompeticion i madh që mungon në CV-në e tij, përfaqëson një objektiv emocionues. Kupa e Botës 2026, e bashkëorganizuar nga Shtetet e Bashkuara, Meksika dhe Kanadaja, i duket atij, nga ana tjetër, si një horizont shumë i largët.

Do të sqarohet shumë shpejt

Por në dritën e ecurisë së Kupës së Botës, zv.kapiteni ishte gjithashtu në gjendje të bindte veten për cilësinë e brezit të ardhshëm të mishëruar nga Upamecano, Konaté (që e zëvendësoi atë në finale) apo edhe Disasi. Shfaqja e këtyre talenteve të rinj, sipas tij, do ta bënte trashëgiminë e tij më pak problematike. Gjatë gjithë konkursit, ai perceptoi, në të njëjtën kohë, fillimet e një hendeku brezash. Ai tani ndihet pak më pak i lidhur me më të rinjtë dhe pa Lloris dhe ndoshta shumë shpejt Giroud, mbeti mjaft i paqartë për të ardhmen e tij në përzgjedhje, ai ndoshta gjykon se mbledhjet që do të vinin kishte të ngjarë të ishin pak të gjata.

Për të gjitha këto arsye, dhe të tjera në sferën e intimes, të cilat ai do t’i shpjegojë së shpejti, Varane po përgatitet të përkulet. Me largimin e tij të mundshëm, gjithsesi do të mbyllet një tjetër faqe shumë e bukur e ‘Bluve’.

Sport kampioni i Botës me Francën në vitin 2018 mbrojtësi i Mançester Junajtid Rafael Varan