Sport 5 Gusht 2022, 18:30

Jurgen Klop kritikon zhvillimin e Kupës së Botës në Katar: Vjen në kohën e gabuar dhe për arsyen e gabuar

Shkruar nga Pamfleti
Jurgen Klop kritikon zhvillimin e Kupës së Botës në Katar:

Jurgen Klop kritikon zhvillimin e Kupës së Botës në Katar: Vjen në kohën e gabuar dhe për arsyen e gabuar

Premier Liga do të nisë mbrëmjen e sotme sezonin 2022-2023 me ndeshjen hapëse Kristal Palas-Arsenal.

Në kuadër të ndeshjes së parë që Liverpuli do të luajë ndaj Fulhamit nesër në mesditë, trajneri i “Të Kuqve”, Jurgen Klop, nuk ka kursyer kritikat edhe për kohën kur do të zhvillohet kampionati botërornë Katar, në muajin nëntor dhe rrjedhimisht do të ndërpresë edhe kampionatet.

Sezoni 2022-2023 do të jetë unik për skuadrat e klubeve megjithatë, me një Kupë Bote dimërore të vendosur për të sjellë një pushim në sezonin e Premier Ligës në nëntor. Sezoni i Liverpulit do të ndalet pas një përplasjeje në shtëpi me Sauthemptonin më 12 nëntor dhe do të rifillojë në Boxing Day, kur Reds udhëtojnë në Aston Vila.

Udhëtimi në Vila Park vjen vetëm tetë ditë pas finales së Kupës së Botës në Katar dhe Klop ka kritikuar autoritetet e futbollit për caktimin e Kupës së Botës dhe ka kritikuar kërkesat fizike që do t’u bëhen lojtarëve.

“Problemi janë lojtarët që luajnë në Kupën e Botës dhe thjesht nuk është në rregull, por është vendosur shumë kohë më parë që të gjithë thonë arsyet e duhura dhe kaq. Nëse shkoni në finale, ose arrini në gjysmëfinale, atëherë jeni mjaft të zënë dhe pastaj pjesa tjetër fillon një javë më vonë”, tha Klop në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Nuk isha i zemëruar fare para se të hyja, por kur fillojmë të flasim për të zemërohem. Problemi im është për aq sa të gjithë e dinë se nuk është e drejtë, askush nuk flet aq shpesh për të, kështu që do të ndryshohet. Diçka duhet të ndryshojë.

“Ne duhet të flasim për këtë siç duhet dhe të themi FIFA, UEFA, Premier Liga, FA, ndaloni, filloni të flasim me njëri-tjetrin. Pjesa më e rëndësishme e lojës janë lojtarët. Secili ka interesin e vet dhe kjo nuk e bën më të lehtë dhe ky Botëror ndodh në momentin e gabuar për arsyen e gabuar, por gjithçka është në rregull”.

Sport Jurgen Klop Kupa e Botës në Katar trajneri i Liverpulit