Bota28 Shkurt 2022, 16:07

Kanadaja dërgon 25 milionë dollarë shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shkruar nga Pamfleti
Kanadaja dërgon 25 milionë dollarë shtesë ndihmë

Kanadaja do të dërgojë një ndihmë ushtarake shtesë prej 25 milionë dollarësh për Ukrainën, njoftuan Mélanie Joly, ministre e punëve të Jashtme dhe Anita Anand, ministre e Mbrojtjes Kombëtare në një njoftim të përbashkët për shtyp të hënën.

Ukraina kërkoi drejtpërdrejt ndihmë nga Kanadaja për pajisje të tjera mbrojtëse për artikuj si maskat e gazit, mjete të blinduara të trupit, pajisjet e shikimit të natës dhe helmeta, thuhet në njoftim, raporton abcnews.

Forcat e Armatosura Kanadeze (CAF) do të ofrojnë gjithashtu dy avionë taktikë ajror C-130J dhe një ekip prej 40-50 personash për të paktën dy javë për të ndihmuar përpjekjet e NATO-s në Evropë.

“Ne po punojmë me aleatët tanë për të siguruar që personeli ushtarak ukrainas të jetë i pajisur siç duhet dhe së bashku me partnerët tanë në Poloni, ne po punojmë për të ofruar materialet e nevojshme ushtarake pa vonesë,” tha Joly. “Do të vazhdojmë t’i ofrojmë mbështetje popullit ukrainas ndërsa ata luftojnë për të mbrojtur kombin dhe lirinë e tij”, shton deklarata.

Bota #ndihme ushtarake Kanadaja Ukrainë.