Aktualitet14 Prill 2018, 20:01

Keni dhimbje të forta koke? Vendosni lëkurën e këtij fruti në ballë dhe do të qetësoheni menjëherë

Shkruar nga Pamfleti
Keni dhimbje të forta koke? Vendosni lëkurën e këtij fruti

Keni dhimbje të forta koke? Vendosni lëkurën e këtij fruti në ballë dhe do të qetësoheni menjëherë

Mbi 47 milionë amerikanë vuajnë nga dhimbje koke të forta, të cilat shoqërohen me të përziera, tension në qafë dhe ndjeshmëri të ulët. Trajtimet më të zakonshme janë medikamentet që përdoren për qetësim të përkohshëm, ndërkohë që efektet anësore janë shumë më të mëdha. Prandaj, është gjithmonë më mirë të përdorim alternativa të tjera më të shëndetshme për të zbutur dhimbjen e kokës. Këto janë disa nga ato më efektivet:

Kafe;

Kafeina lehtëson dhimbjen e migrenës, kështu që shpesh është e përfshirë në medikamente. Për më tepër, kur kombinohet me një ilaç kundër dhimbjes së kokës, kjo lehtëson dhimbjen edhe më shpejt, pasi është 40% më efektive.

Xhenxhefil;

Një studim i kryer në 2014 zbuloi se pluhuri i rrënjëzës së xhenxhefilit kishte përfitime të mëdha krahasuar me ilaçet e tjera të migrenës. Mbi të gjitha nuk ka asnjë efekt anësor.

Banane & Kompresa akulli;

Klinika Mayo raporton se aplikimi i një komprese të ftohtë në kokë dhe qafë largon menjëherë dhimbjet e migrenës. Gjithashtu, vendosni një lëkurë bananeje në ballë dhe ndërkohë që lëkura përthith kaliumin, dhimbja do të zhduket.

Shendeti