Bota24 Shtator 2022, 22:35

Kërcënimet e Putinit, cilat janë shtetet evropiane që preken të parat nga një sulm bërthamor?

Shkruar nga Pamfleti
Kërcënimet e Putinit, cilat janë shtetet evropiane që preken

Nëse Putin i shkon deri në fund “çmendurisë” për përdorimin e armëve bërthamore, më të rrezikuara janë vendet e Detit të Zi.

Gjeneralmajor Vadym Skibitsky, një përfaqësues i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, deklaroi këtë të shtunë për kanalin televiziv “ITV News”, se Vladimir Putin po shqyrton seriozisht mundësinë e nje luftë bërthamore.

“Ndoshta Rusia do të përdorte armë bërthamore kundër Ukrainës. Ata do të përpiqen të ndalojnë aktivitetet tona sulmuese dhe të shkatërrojnë shtetin tonë”, tha Skibitsky.

Ai theksoi se ky është një rrezik edhe për vendet e tjera: “Shpërthimi i armëve bërthamore taktike do të prekë jo vetëm Ukrainën, por edhe rajonin e Detit të Zi. Ne kujtojmë historinë e Çernobilit. Ndoshta do të kemi një tjetër katastrofë në territorin tonë, në Evropën Lindore”, tha Skibitsky.

Skibitsky shtoi se pasojat e përdorimit të armëve bërthamore mund të prekin veçanërisht Poloninë, Turqinë dhe Bullgarinë.

Bota #sulm berthamor Evropa Putin