Bota31 Janar 2023, 18:18

Kërcyen para një monumenti në Teheran, gjykata iraniane dënon me nga 10 vite burg çiftin

Shkruar nga Pamfleti

Kërcyen para një monumenti në Teheran, gjykata iraniane dënon me nga 10 vite burg çiftin

Gjykata iraniane ka dënuar me 10 vite burg një çift të rinj, që kërcenin para një monumenti kryesorë në Teheran. Video është parë nga autoritetet si një simbol i kundërshtimit kundër regjimit.

Astiyazh Haghighi dhe i fejuari i saj, Amir Mohammad Ahmadi, të dy në fillim të të 20-tave, u arrestuan në fillim të nëntorit të vitit të kaluar, pasi një video u bë virale, ku ata dukeshin duke kërcyer në mënyrë romantike përpara Kullës “Azadi”.

Haghighi nuk mbante shami, në kundërshtim me rregullat strikte të Iranit. Gratë gjithashtu nuk lejohen të kërcejnë në publik, e lëre më me një burrë.

Gjykata revolucionare në Teheran u ndaloi atyre gjithashtu edhe përdorimin e internetit dhe largimin nga Irani. Çifti, i cili tashmë kishte një ndjekës në Teheran si blogerë të njohur në Instagram, u dënua për “inkurajimin e korrupsionit dhe prostitucionit publik” si dhe për “mbledhje me qëllim të prishjes së sigurisë kombëtare”.

Autoritetet iraniane kanë shtypur ashpër të gjitha format e mospajtimit që nga vdekja e Mahsa Amini në shtator. Vdekja e Aminit, i cili ishte arrestuar për shkelje të rregullave të shamisë, shkaktoi protesta që janë kthyer në një lëvizje kundër regjimit.

Të paktën 14,000 njerëz janë arrestuar, sipas Kombeve të Bashkuara, duke filluar nga personazhe të famshëm, gazetarë dhe avokatë e deri te njerëzit e thjeshtë që dolën në rrugë.

Videoja e çiftit ishte përshëndetur si një simbol i lirive të kërkuara nga lëvizja protestuese, me Ahmadin në një moment duke ngritur në ajër partneren e tij, ndërsa flokët e gjatë i rridhnin pas.

Bota Gjykata iraniane Teheran