Bota14 Mars 2022, 20:00

“Kievi nuk do të bjerë asnjëherë”, iu bashkua ushtrisë në Ukrainë, rrëfehet snajperisti britanik: Ata po luftojnë njësoj si talebanët e droguar!

Shkruar nga Pamfleti

Një snajper veteran britanik, i cili vendosi t’i bashkohej luftës në Ukrainë, deklaroi se Kievi nuk do të bjerë asnjëherë në duart e rusëve, pasi taktikat e tyre guerile janë tepër efikase dhe se ata po mbrojnë vendin e tyre njësoj si talebanët për të cilët thotë se luftonin gjatë gjithë kohës të droguar.

Shane Matthews, i cili ka shërbyer në disa misione në Afganistan dhe Irak si nëntetar me Regjimentin Mbretëror të Batalionit të 2-të të Princeshës së Uellsit, fluturoi për në Poloni përpara se të hynte në kryeqytetin ukrainas, ku prej ditësh ka ndihmuar në fortifikimin e qytetit dhe trajnimin e civilëve.

Ish-ushtari tregon se ka parë predha ruse që ‘bien shi’ mbi ura, kisha dhe shkolla ndërsa bombat shpërthenin kudo, duke shpërndarë foto rrëqethëse të shkatërrimit.

Menjëherë pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, grupe burrash u mblodhën jashtë ambasadës ukrainase në Londrën perëndimore për t’iu përgjigjur thirrjes së liderit komik të kohës së luftës, Volodymyr Zelensky, për të armatosur luftëtarët e huaj që t’i bashkohen mbrojtjes së vendit të tij kundër Rusisë.

Por avokatët kanë paralajmëruar se britanikët që luftojnë në Ukrainë mund të ndiqen penalisht sipas ligjeve të terrorit në Mbretërinë e Bashkuar, njësoj si ata që morën armë për forcat e milicisë kurde kundër ISIS në Siri.

Duke folur nga rrugët e Irpin, një lagje në veriperëndim të Kievit, Matthews tha: ‘Këto foto që kam vendosur janë të “shënjestrave ushtarake” që sulmohen nga rusët sot, objektiva ushtarakë janë një kishë, një shkollë dykatëshe, një urë e cila u sulmua ndërsa civilët po evakuoheshin nga qyteti.

“Sapo fola me një djalosh, babai i të cilit u vra dy ditë më parë dhe sot në sulmin e artilerisë në të cilën ishim pikërisht tani, djali i tij u vra. Ata po sulmojnë pa dallim çdo objektiv në këtë qytet dhe bota thjesht do të ulet dhe do ta shikojë këtë. Është e gabuar, është një gjenocid.”, thotë ai.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

 

Bota #Ukrainë #Snajper #Kiev