Bota16 Maj 2022, 16:47

Komandantët e Putinit po masakrojnë ushtarët e plagosur rusë, robërit e luftës zbulojnë dëshmitë tronditëse: Nëse s’lufton dot, të heqin qafe

Shkruar nga Pamfleti
Komandantët e Putinit po masakrojnë ushtarët e plagosur

Komandantët rusë po masakrojnë ushtarët e tyre të plagosur në vend që t’i tërheqin nga fusha e betejës për trajtim, kanë thënë disa ushtarë të rinj të Putinit.

Një nënkolonel u akuzua se kishte qëlluar personalisht për t’i vrarë disa ushtarë teksa ishin shtrirë të plagosur, shkruan Daily Mail.

Kjo vjen pasi hetimet në qytetin tmerrues të Bucha kanë zbuluar se 650 civilë u qëlluan në vend që të goditeshin nga bombardimet në atë që policia thotë se provon se ata ishin ekzekutuar nga banditët rusë.

Por barbaria e tyre nuk drejtohet vetëm ndaj ukrainasve, pasi rusët folën për vrasjet brutale të forcave të tyre brenda radhëve.

Trupat e kapur folën për një komandant që pyeti një ushtar nëse mund të ecte pasi kishte pësuar një lëndim dhe kur burri u përgjigj se nuk mundej, oficeri e vrau menjëherë.

Ushtarët rusë shfaqen duke folur në një video të bërë nga gazetari ukrainas Volodymyr Zolkin, i cili ka bërë kronikë të të kapurve rusë për Open Media Ukraine.

Një ushtar tregoi se si komandantët kishin ‘përfunduar me të plagosurit’.

I pyetur nga Zolkin se çfarë donte të thoshte, rusi i kapur tha: ‘Pikërisht kështu… një ushtar i plagosur është shtrirë në tokë dhe komandanti i një batalioni e qëllon për vdekje nga një armë.’

Ai shpjegoi: “Ishte një djalë i ri, ai ishte i plagosur.Ai ishte në tokë. Ai u pyet nëse mund të ecte, kështu që u qëllua për vdekje me armë.’

Një ushtar i dytë tha në video: ‘Gjëja më e rëndësishme – ky nuk ishte një rast i vetëm. Nënkoloneli po ecte përreth….’

Një ushtar i tretë më pas thotë: ‘Ai qëlloi katër ose pesë kështu.Ishin të gjithë të rinj.’

I treti shtoi: ‘Ata mund të ishin shpëtuar, t’u jepej ndihmë, të nxirreshin nga atje., por ai thjesht i qëlloi për vdekje’.

Për këtë zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov tha për Ostorozhno Media se Kremlini nuk ka ‘nuk ka informacion’ as për trupat e ushtarëve të vdekur dhe as për të plagosurit në Ukrainë.

Ukraina tani ka larguar trupat ruse nga Kharkiv, duke lehtësuar një bombardim të qytetit që filloi në ditën e parë të luftës dhe ka parë mijëra civilë të vrarë ose të plagosur.

Ndërsa shefi i NATO-s, Jens Stoltenburg parashikoi se Ukraina mund ta ‘fitojë’ luftën, pasi ka kthyer prapa ofensivën në Kiev, Kharkiv dhe ka bllokuar përparimin kryesor në Donbas.

Stoltenburg, duke folur të dielën gjatë një takimi të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Berlin, ndërsa Finlanda dhe Suedia njoftuan planet formale për t’u bashkuar me aleancën, tha se pushtimi “nuk po shkon siç kishte planifikuar Moska”.

“Ata nuk arritën të merrnin Kievin. Ata po tërhiqen nga rrethi i Kharkiv. Ofensiva e tyre e madhe në Donbas ka ngecur. Rusia nuk po i arrin objektivat e saj strategjike. Ukraina mund ta fitojë këtë luftë”, tha ai, pa shpjeguar se çfarë do të thotë saktësisht ‘fitore’.

Në ditët e para të luftës, Ukraina e shihte fitoren si mbijetesë të shtetit dhe tërheqjen e forcave ruse në territoret para pushtimit plus pagesën e reparacioneve, tha javën e kaluar ministri i jashtëm Dymtro Kuleba.

Por ndërsa lufta ka evoluar, Kuleba thotë se qëllimi tani është të shtyjë Rusinë nga i gjithë territori ukrainas – përfshirë Krimenë e pushtuar dhe zonat e kontrolluara nga rebelët në Donbas.

Bota #Ushtarët rusë #Putin #Ukrainë