Bota23 Dhjetor 2022, 11:22

Korrupsioni në PE, gjykata belge refuzon lirimin e eurodeputetes Eva Kaili

Shkruar nga Pamfleti

Eurodeputetja Eva Kaili, ka qenë në qendër të vëmendjes për skandalin e parave në Katar. Gjykata belge ka vendosur që ajo të rrijë në burg në pritje të gjykimit.

Lajmi u bë i ditur nga e përditshmja britanike “The Guardian”.

“Me urdhrin e saj këtë mëngjes, dhoma e para-këshillit zgjati paraburgimin e EK me një muaj”, thuhet në një deklaratë nga zyra e prokurorisë federale belge.

Nëse Kaili vendos të apelojë vendimin brenda 24 orëve, ajo do të paraqitet brenda një gjykate në gjykatën e apelit të Brukselit brenda 15 ditëve.

Më herët gjatë ditës, ekipi i saj ligjor kërkoi lirimin e eurodeputetes nën mbikëqyrje elektronike.

Avokati i saj, André Risopoulos, tha se ajo po bashkëpunonte plotësisht me hetimin dhe mohoi të gjitha akuzat kundër saj.

Kaili është një nga katër personat që janë akuzuar për korrupsion dhe pastrim parash për këtë çështje.

Hetuesit kanë sekuestruar afro 1.5 milionë euro para të thata nga prona të ndryshme në Bruksel, përfshirë 150 mijë euro nga banesa e saj.

Katër të dyshuarit e tjerë janë partneri i Kaili-t, ndihmësi i Parlamentit Evropian, Francesco Giorgi, ish-deputeti italian Pier Antonio Panzeri dhe kreu i një OJQ-je, Niccolò Figà-Talamanca.

Një tjetër nga avokatët e Kailit, Michalis Dimitrakopoulos, tha për shtypin se ajo ishte “tradhtuar” nga partneri, babai i fëmijës së saj.

Sipas një dokumenti të zbuluar nga hetimi të cituar në “Le Soir”, Kaili ka pranuar se ishte në dijeni se valixhe me para kalonin nëpër apartamentin që ajo ndante me Giorgin.


smile

Bota #Eva Kaili Korrupsioni pe