Kosova 7 Shkurt 2023, 12:06

Kosova pranoi propozimin e BE-së, reagon ambasadori i SHBA: Marrëveshja do të sjellë përfitime për të dyja palët

Shkruar nga Pamfleti
Kosova pranoi propozimin e BE-së, reagon ambasadori i SHBA:

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovës, Jeff Hovenier, ka mirëpritur pranimin në parim të propozimit të Bashkimit Evropian apo planin franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Përmes një postimi në Twitter ai tha se do të vazhdojnë mbështetjen për dialogun në mënyrë që mos ketë tension midis shteteve.

“Shtetet e Bashkuara janë të inkurajuara dhe e mirëpresin vendimin nga Kosova edhe për ta pranuar në parim Propozimin e BE-së, dhe ne do të vazhdojmë që ta ofrojmë përkrahjen tonë të plotë për Dialogun e lehtësuar nga BE-ja.” – ka shkruar ai.

Hovenier theksoi se kjo marëveshje e përkohshme do të sjellë përfitime për të dyja palët.

“Marrëveshja e përkohshme do t’u sjellë përfitime domethënëse Kosovës dhe Serbisë.” – përfundon shkrimi i tij.

Ndryshe pas pranimit të planit, partitë opozitare kanë kritikuar Kurtin për mos-transparecë dhe ndryshim të qëndrimeve. PDK, LDK dhe AAK, kanë deklaruar se Kurti me pranimin e propozimit të BE-së, ka pranuar edhe themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Propozimi i BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi u është dorëzuar dy vendeve në fund të verës së vitit të kaluar, por përmbajtja e tij nuk është bërë publike.

Ky propozim, në të cilin ka pasur qasje REL-i, parasheh të drejta të barabarta për Kosovën dhe Serbinë, respektim të integritetit territorial, paprekshmëri të kufijve, njohje të simboleve shtetërore dhe një aranzhim të veçantë për komunitetin serb në Kosovë.

Në dokument nuk përmendet njohja e ndërsjellë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë apo anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara – për të cilat gjëra insistojnë publikisht zyrtarët kosovarë – por theksohet mbështetja që palët duhet t’i japin njëra-tjetrës në procesin e integrimeve evropiane.

Propozimi i Bashkimit Evropian, që më herët njihej si plani franko-gjerman, ka marrë mbështetjen edhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

 

 

 

 

Prishtine Jeff Hovenier plan frano gjerman Serbi