Bota 4 Dhjetor 2018, 14:32

Kosova ul flamurin në gjysmë shtizë në nder të ish-presidentit Bush, shpall të mërkurën ditë zie kombëtare

Shkruar nga Pamfleti
Kosova ul flamurin në gjysmë shtizë në nder të

Kosova ul flamurin në gjysmë shtizë në nder të ish-presidentit Bush, shpall të mërkurën ditë zie kombëtare

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli të mërkurën (5 dhjetor) ditë zie shtetërore, pas vdekjes së ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush.

Vendimi thuhet se u mor në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar për kontributin e Bushit, dhënë për lirinë e Kosovës.

Në ditën e zisë, flamuri shtetëror i Republikës së Kosovës do të ulet në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Kosovës, brenda dhe jashtë vendit, thuhet në njoftimin e lëshuar nga Zyra e Presidentit.

Dita e mërkurë është shpallur ditë zie kombëtare edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës./REL

Rajoni George H.W. Bush ish-presidenti amerikan