Bota27 Nëntor 2022, 22:21

Krahët e gjatë të mafies shqiptare: Klanet e drogës me ndikim nga Evropa në Amerikën Latine

Shkruar nga Pamfleti
Krahët e gjatë të mafies shqiptare: Klanet e drogës me

Krahët e gjatë të mafies shqiptare: Klanet e drogës me ndikim nga Evropa në Amerikën Latine

“Krahët e gjatë të mafies shqiptare, klane droge me ndikim nga Evropa në Amerikën Latine“- kështu titullohet një artikull i Euronews Serbia dedikuar karteleve shqiptare. Artikulli nis me problematikën e emigrantëve shqiptarë që është ngritur së fundmi në Britaninë e Madhe, polemikat me Sekretaren e Brendshme Suella Braverman, si dhe përplasjet e kësaj të fundit me kryeministrin Edi Rama. Më pas përmenden grupet kriminale shqiptare të shkatërruara ndër vite, si dhe emri i Dritan Rexhepit, si një nga shqiptarët që ka arritur t’i shpëtojë drejtësisë, pavarësisht ngjarjeve ku është përfshirë.

Shkruan Euronews Serbia

Disa zyrtarë britanikë, më i zëshmi prej të cilëve ishte Sekretarja e Brendshme, thanë se ekzistonte rreziku i një fluksi në rritje të emigrantëve nga Shqipëria të lidhur me grupet kriminale. Kryeministri shqiptar Edi Rama e kritikoi ashpër këtë, duke thënë se shqiptarët janë “koka turku i politikës së dështuar të Londrës”, por kjo nuk është hera e parë që një vend europian shqetësohet për fluksin e mundshëm të shqiptarëve të lidhur me organizatat kriminale. Në fakt, në një rrjet të ndërtuar prej disa dekadash, krahët e karteleve shqiptare të drogës shtrihen deri në Amerikën e Jugut.

Dan O’Manney, zyrtari britanik i ngarkuar me luftimin e migracionit të paligjshëm përgjatë Kanalit, tha së fundmi se kishte “një rritje eksponenciale të numrit të shqiptarëve që mbërrinin me anije, pasi bandat kriminale shqiptare kishin një bazë në Francën veriore dhe i lehtësuan kalim”. Por, në maj të vitit 2000, gazeta franceze “Le Parisien” raportonte për një dokument zyrtar të Interpolit që përshkruante një rrjet kriminal “të organizuar në mënyrë perfekte” që fillonte nga Shqipëria dhe “tentakulat” e të cilit po përhapen në Perëndim. Siç thuhej në atë kohë, kjo mafia kishte lidhje të forta me Italinë dhe Turqinë dhe aktivitetet e saj mbështeteshin në katër shtylla: droga, prostitucioni, tregtia e armëve dhe emigracioni i paligjshëm, sipas Gavin Mortimer në një tekst autori për “Spectator” australian.

Interpoli deklaroi se 40 për qind e të arrestuarve në Austri vitin e kaluar për trafik heroine ishin me origjinë shqiptare dhe një muaj pas këtij raporti u botua në Francë libri “Mafia shqiptare – kërcënim për Europën” i kriminologut dhe shkrimtarit Savier Roffer. Edhe pse dekada e fundit e shekullit të 20-të nuk ishte e frytshme për mafian në Itali, konfliktet në Kosovë krijuan hapësirë ​​për krijimin e një rrjeti kriminal.

Në librin e lartpërmendur, autori thekson se një nga diplomatët amerikanë që në atë kohë ndodhej në Kosovë, i kishte thënë se UÇK-ja në këmbim të parave dhe përfitimeve të tjera i lejoi mafias “legjitimitetin politik”, shkruan Mortimer. Pikërisht për këtë, thekson ai, mafia shqiptare arriti të zgjerojë ndikimin e saj në vitet në vijim në pjesën tjetër të kontinentit evropian.

Shqiptarët filluan të emigrojnë drejt Gjermanisë dhe Francës dhe ishin aq të shumtë sa në vitin 2017, Ministri i Brendshëm i Francës udhëtoi drejt Tiranës për të bindur qeverinë shqiptare që të vendoste kontrolle më të rrepta për njerëzit që largohen nga vendi. Megjithatë, tashmë vitin e ardhshëm, Ministria Franceze e Drejtësisë publikoi një raport në të cilin shënonte rolin e madh të mafies shqiptare në emigracionin ilegal, 83 persona u arrestuan dhe 18 rrjete kontrabande u thyen, kështu që mafia shqiptare vazhdoi përgjatë Kanalit.

Shumica e njerëzve që kontrabandonin në Britaninë e Madhe shkuan me kamionë, në fillim vetëm disa qindra njerëz, por kur panë se sa të butë ishin autoritetet britanike me emigrantët, kuptuan se mund të fillonin të shkonin shumë më tepër. Këtë vit, deri në fund të tetorit, në Britaninë e Madhe kanë mbërritur me varka rreth 40 mijë emigrantë, prej të cilëve 12 mijë shqiptarë. Nga këta, rreth 10 mijë janë burra të pamartuar nga 18 deri në 35 vjeç. Nuk ka dyshim se shumica prej tyre kanë vërtet shpresa për një të nesërme më të mirë në Britaninë e Madhe dhe po përpiqen të gjejnë punë, por zyrtarët britanikë e kanë bërë të qartë se ka edhe nga ata që kanë lidhje me mafian.

Në thelb, fuqia e mafies shqiptare qëndron në bashkëpunimin me mafia të tjera në Evropë, siç është ‘Ndrangheta’ italiane. Së bashku “kontrollojnë” portet e mëdha, si Antwerpen, ku nuk zgjedhin mjetet, qoftë shantazh, ryshfet apo kërcënim, për të ushtruar presion mbi doganierët në një “industri” disa miliardë euro, shkruan “Times”.

Pavarësisht një sasie rekord prej afro 90 tonësh kokainë të kapur në portin e Antwerp në vitin 2021, drejtori i doganave belge, Christian Vanderwaeren, pranon se ekipi i tij pothuajse nuk është në gjendje të merret me sasi të mëdha droge të kontrabanduar. Sipas të dhënave të OKB-së, klanet e drogës bënë një qarkullim prej rreth 130 miliardë dollarë vitin e kaluar duke kontrabanduar kokainë në Belgjikë dhe Antwerp, falë lidhjeve historike tregtare me Panamanë, Ekuadorin dhe Paraguajin, është një vend ideal për importimin e kokainës.

Mafia shqiptare në Amerikën e Jugut

Lidhja e mirë e Antwerpen me këto vende të Amerikës Latine jep një tjetër të dhënë: që nga fillimi i shekullit të 20-të, anëtarët e klaneve familjare të mafies shqiptare kanë shkuar në Amerikën e Jugut për të zgjeruar biznesin e tyre në Kontinentin e Vjetër, raportoi BBC.

“Klanet kriminale shqiptare janë në Amerikën e Jugut për një arsye: për të blerë kokainë të lirë”, tha për shërbimin publik britanik Alessandro Ford, nga portali “InsightCrime”.

Shqiptarët thuhet se kanë vendosur kontakte me kartelet dhe grupet e trafikut të drogës në vende si Kolumbia, Ekuador, Meksikë dhe Peru në të paktën dy dekadat e fundit. Pa pasur nevojë të menaxhonin një numër të madh njerëzish dhe të kishin armë të kalibrit të lartë, si kartelet e Amerikës Latine, ata bënë marrëveshje fitimprurëse me grupet kriminale të atyre vendeve.

“Funksioni i tyre është të jenë lidhje biznesi, mbyllje marrëveshjesh, logjistikë. Nuk do të shihni kurrë një kolonë të armatosur të mafies shqiptare atje, përveç rojeve që ofrojnë mbrojtje,” tha Victor Sanchez, një hetues meksikan që merret me krimin e organizuar.

Në Amerikën Latine, mafia shqiptare u lidh me krahun e kartelit të fuqishëm meksikan Sinaloa të drejtuar nga Ismael “El Maya” Zambada, një nga bashkëpunëtorët më të rëndësishëm të famëkeqit Joaquin “El Chapo” Guzmán. Njoftimet e ndryshme të shtypit, duke cituar informacione nga Kabineti i Sigurisë i qeverisë meksikane, tregojnë se “El Mayo” Zambada formoi një shoqatë pastrimi parash me anëtarë të klanit shqiptar të vëllezërve Hysa.

Me ndihmën e tij, sipas dokumenteve të inteligjencës, ata krijuan kompani fictive, kazino, restorante dhe një kompani eksporti, në shtetet e Baja California, Quintana Roo dhe Sonora. Për Victor Sanchez, i specializuar në operacionet e grupeve kriminale në Meksikë, kjo aleancë është e logjikshme, sepse shqiptarët janë “më të mirë në pastrimin e parave sesa meksikanët”.

“Për të pasur një marrëdhënie të mirë me organizatat meksikane, ato mund t’i ndihmojnë të pastrojnë para. Por me siguri ajo që çoi në kontakt ishte shitja e drogës,” beson Sanchez.

Për shqiptarët si vëllezërit Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa, prania e të cilëve u zbulua në Meksikë, vendet e rajonit të Amerikës së Jugut ofrojnë kushte të favorshme për të bërë biznes. Alessandro Ford thotë se rajoni është “shumë tërheqës” edhe për ata që nuk janë thjesht emigrantë, por vendosen për periudha më të gjata ose të përhershme.

“Shumë nga ata që migrojnë tashmë kanë precedentë penalë në Evropë, ndërsa disa janë të arratisur aktivë. Të kalosh Atlantikun do të thotë anonimitet, do të thotë një shans i dytë,”- tha Ford.

Edhe ministri i Jashtëm ekuadorian, Juan Carlos Olguín, beson se grupet kriminale shqiptare janë një kërcënim për sigurinë e vendeve të Amerikës së Jugut, i cili tha se në të ardhmen qytetarët e vendeve të treta, përfshirë shqiptarët, do të kenë nevojë për viza për të hyrë në Ekuador.

Ai shtoi se “shumë organizata kriminale në rajon kanë përfaqësues në Ekuador, prej nga kryejnë operacione të kontrabandës së drogës”. Sipas Olgin, regjimi liberal i vizave i lejoi mafias të vinte e të jetonte në Ekuador dhe të veçonte kriminelët nga Shqipëria, Haiti dhe Afrika.

Rasti i Dritan Rexhepit

Pikërisht në Amerikën e Jugut, më saktë në Ekuador, një nga njerëzit kyç për trafikun e drogës po vuan dënimin me burg. Një shqiptar me emrin Dritan Rexhepi. Ai u arrestua për herë të parë në vitin 2006 në Tiranë, por u arratis nga dhoma e marrjes në pyetje po atë natë. Më vonë, ai u dënua në mungesë për vrasje.

Kjo ishte e para nga tre arratisjet e Rexhepit nga burgu, ndërkohë që policia po e ndiqte në të gjithë Evropën dhe botën, shkruan Wall Street Journal. Herën e dytë u arratis nga një burg në Milano, në vitin 2011 dhe pak më vonë nga një burg në Antwerp. Më në fund, Rexhepi u arrestua në Ekuador në vitin 2014 dhe u sekuestruan më shumë se 250 kilogramë kokainë. Më pas ai u dënua me 13 vite burg dhe është ende në kërkim në Shqipëri, Itali dhe Belgjikë.

Autoritetet shqiptare akuzuan gjithashtu Redzepin për organizimin e rrëmbimit të një burri nga burgu në Shqipërinë qendrore në vitin 2020 – ai njeri nuk u gjet kurrë dhe dyshohet të jetë i vdekur. Gjithashtu, prokurorët italianë e akuzuan atë për organizimin e dy vrasjeve të tjera, në Ekuador dhe Shqipëri. Në një intervistë në vitin 2020, Rexhepi i tha një gazetari shqiptar se ai kurrë nuk ishte i përfshirë në organizimin e vrasjeve me porosi apo ndonjë rrëmbimi.

Në vitin 2016, Rexhepi, nga burgu, organizoi krijimin e një klani të drogës që do të quhet “Kompania Bello” (“bello” do të thotë “e bukur” në italisht). Ajo “kompani” ishte një nga më të mëdhatë me rrënjë shqiptare dhe policia italiane tha se “klanet shqiptare të drogës kanë vërshuar aq shumë tregun sa janë ndër grupet më të forta”.

Sipas raporteve nga Europol, klani i drogës i Rexhepit ishte i ndryshëm nga shumica e të tjerëve në atë që kontrollon të gjithë procesin e kontrabandës së drogës, nga kriminelët që importojnë drogën, te shitësit “me pakicë” dhe “shumicë”. Në operacionin “Los Blancos” në vitin 2020, 20 persona u arrestuan në tetë vende evropiane, raportoi “Balkan Insight”.

Bota Amerika Latine Mafia shqiptare