Bota23 Janar 2023, 15:22

Kremlini paralajmëron Perëndimin: Dërgimi i tankeve në Kiev do të sjell pasoja, të cilat do t’i vuajë populli ukrainas

Shkruar nga Pamfleti
Kremlini paralajmëron Perëndimin: Dërgimi i tankeve në Kiev

Kremlini ka vazhduar kërcënimet e tij lidhur me sugjerimet e ditëve të fundit, për ofrimin e një ndihmë të mëtejshme ushtarake për Ukrainën nga Perëndimi.

Siç është raportuar tashmë, ka indikacione në rritje se tanket Leopard 2 të prodhimit gjerman do të transferohen në Kiev, mbase jo nga Berlini vetë por nga aleatët të cilët zotërojnë tanke të tillë.

I pyetur për këtë çështje në konferencën e tij të përditshme të lajmeve këtë mëngjes, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se ndarja në Evropë mbi dërgimin e tankeve tregoi se kishte një “nervozim” në rritje brenda aleancës ushtarake të NATO-s. Ai shtoi gjithashtu se populli ukrainas, do të paguaj për këtë pseudo ndihmë.

Por sigurisht që të gjitha vendet që marrin pjesë, drejtpërdrejt ose indirekt, në pompimin e armëve në Ukrainë dhe në ngritjen e nivelit të saj teknologjik mbajnë përgjegjësi (për vazhdimin e konfliktit. Gjëja kryesore është se është populli ukrainas ai që do të paguajë çmimin për gjithë këtë pseudo-mbështetje “, tha ai.

Bota #Tanket Rusia Ukraina