Bota 3 Shkurt 2023, 12:18

Kremlini sulmon BE-në: Embargoja ndaj naftës ruse do të trondisë tregjet globale

Shkruar nga Pamfleti
Kremlini sulmon BE-në: Embargoja ndaj naftës ruse do të

Embargoja e BE-së ndaj produkteve të naftës të rafinuar të Rusisë do të ‘çekuilibrojë më tej tregjet globale të energjisë’, thotë Kremlini.

Ndalimi është faza e fundit e planit të Brukselit për të shkurtuar shumicën dërrmuese të furnizimeve ruse të energjisë për bllokun 27-anëtarësh dhe për të reduktuar fitimin që Moska fiton nga shitjet e saj të hidrokarbureve.

“Natyrisht kjo do të çojë në çekuilibër të mëtejshëm në tregjet globale të energjisë,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, kur u pyet për ndikimin e mundshëm.

“Por ne po marrim masa për të mbrojtur interesat tona nga çdo rrezik që lind”, shtoi ai, pa dhënë detaje.

Zyrtarët rusë kanë thënë se nuk do t’i shesin naftë asnjë vendi që respekton kufirin e çmimit prej 60 dollarë për fuçi për blerjet e naftës ruse të vendosur nga Bashkimi Evropian, Grupi i Shtatë ekonomive kryesore dhe Australia.

 

Bota #embargo #nafte BE Kremlini