Sport 7 Janar 2023, 20:38

Krim makabër në Teheran, Irani ekzekuton me varje kampionin e karatesë

Shkruar nga Pamfleti
Krim makabër në Teheran, Irani ekzekuton me varje kampionin e

Krim makabër në Teheran, Irani ekzekuton me varje kampionin e karatesë

Irani vari të shtunën dy të rinj, njëri kampion i karatesë dhe tjetri trajner vullnetar për fëmijë. Kjo e çon në katër numrin total të personave që janë ekzekutuar në lidhje me protestat që kanë përfshirë vendin që nga shtatori.

Mohammad Mehdi Karami dhe Sejed Mohamed Hoseini u varën herët në mëngjes, raportoi Fars News e lidhur me shtetin.

Dyshja, të cilët dyshohet se morën pjesë në protestat kundër regjimit vitin e kaluar, u dënuan për vrasjen e Sejed Ruhollah Ajamian, një anëtar i forcës paraushtarake Basij të vendit, në Karaj më 3 nëntor, sipas agjencisë së lajmeve gjyqësore të Iranit, Mizan.

Mohamad Hosein Agasi, një avokat që mbrojti Karamin, postoi të shtunën në Twitter, duke thënë se Karamit nuk i ishin dhënë të drejtat përfundimtare për të folur me familjen e tij përpara ekzekutimit.

21-vjeçari ishte një kampion iraniano-kurd i karatesë, i cili kishte një tatuazh të unazave olimpike në pjesën e brendshme të krahut të tij. Kushëriri i tij i tha CNN se Karami ishte një djalë i guximshëm dhe inteligjent dhe u fut në karate në moshën 11-vjeçare. Ai vazhdoi t’i bashkohej ekipit kombëtar të të rinjve iranianë dhe më vonë fitoi në kampionatet kombëtare.

Sport Iran kampioni i karatesë Mohammad Mehdi Karami Sejed Mohamed Hoseini