Politike24 Mars 2022, 19:59

Kriza në PD, Salianji: Duhet të bashkohemi pa vendosur vija të kuqe

Shkruar nga Pamfleti
Kriza në PD, Salianji: Duhet të bashkohemi pa vendosur vija të

Deputeti i PD, Ervin Salianji  ka komentuar sërish gjenden ku ndodhet Partia Demokratike.

Salianji pas dorëhejqje së Bashës, duket se ka ndryshuar opinion për përkrahësit e Sali Berishës, të cilët pak muaj më parë i konsideronte si llum.
Deputeti thotë se palët duhet të ulen për të gjetur pikat që i bashkon, pa vendosur vija të kuqe.

“Ka pas propozime për mënyrën e negocimit, ka patur dhe zëra që kanë kërkuar që mos ketë negociata për shkak të ndarjes së thellë, pastaj është arritur në një dakordësi. Pikët që ndajnë dy palët në PD janë të ditura në publik. Kur shkohet drejt një negociate shkohet në rezolutë pa vendosur vija të kuqe. Ka një dakordësi edhe nga ana e foltores, që të ketë të njëjtin qëndrim. Duhet të ndalohet gjuha përçarëse dhe duhet të gjenden mënyrat për të diskutuar se si mund të bëhet bashkimi. Ne ulemi me njëri-tjetrin. Konflikti u përçua në bazë. Ne ulemi se jemi në një sallë në parlament, kemi dalë nga votat e PD komunikojmë me njëri-tjetrin, duhet të ketë një rrugë një procesi negocimi të autorizuar, për këtë arsye ne nuk duhet të vendosim paraprakisht se cilat janë ato që na ndajnë. Ne mes njërit-tjetrit të ulemi pastaj të shikojmë se cilat janë zgjidhjet. Si mund të realizohet bashkimi kur nuk ulen disa njerëz që të kemi disa konkulizone”, tha Salianji i ftuar në emisionin ‘Radari Informativ” .

Politike #Salianji #PD