Kronike21 Shtator 2023, 19:38

Shkatërrimi i organizatës shqiptare të drogës, zbulohen emrat e disa prej shqiptarëve të arrestuar nga EUROPOL

Shkruar nga Pamfleti

Shkatërrimi i organizatës shqiptare të drogës, zbulohen

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga operacioni i Policisë Kombëtare spanjolle së bashku me EUROPOL që ka shkatërruar një organizatë kriminale të dedikuar për trafikun e drogës dhe pastrimit të parave me metodën “Hawala”.

Mësohet se gjatë operacionit janë arrestuar shtetasit shqiptarë të identifiuar si Nexhmedin Danaj, Algerta Fejzulla, Adrian Xhafaj Fejzulla.

Ndërkohë, janë arrestuar gjithsej 27 persona në disa provinca si Madrid, Malaga, Seville, Valencia, Alicante dhe Barcelona dhe gjatë kontrolleve janë sekuestruar 615,000 euro para cash, si dhe ora dhe bizhuteri me vlerë më shumë se 400,000 euro.

Organizata, e drejtuar nga shtetas shqiptarë, mbështeti organizata të ndryshme ndërkombëtare për të pastruar fondet e përfituara në mënyrë të paligjshme për të lehtësuar pagesat për trafikun e drogës.

Hetuesit kanë mundur të zbulojnë se në krye të strukturës kriminale ndodheshin dy shtetas shqiptarë, njëri që vepronte si drejtues dhe tjetri si toger dhe kontabilist.

Të paktën që nga viti 2018, ata kishin dy koordinatorë me origjinë kineze, të cilët dyshohet se menaxhonin një “portofol” të madh me institucione të shumta aziatike të shtrira në të gjithë territorin kombëtar, me të cilat shërbenin kërkesat në para të organizatave kriminale të dedikuara për trafikun e drogës kurdo dhe kudo kishin nevojë. Bizneset vepruan në të njëjtën mënyrë pavarësisht vendndodhjes së tyre, duke grumbulluar shuma të mëdha parash që u dërgoheshin trafikantëve të drogës në këmbim të kompensimit financiar, duke përdorur si masë sigurie një TOKEN, që zakonisht përkonte me numërimin e dyqane, një faturë me vlerë të ulët nominal.

 

europol shqiptar droge organizate