Bota 1 Shkurt 2023, 08:34

Kryeministri i Suedisë: Idiotët po pengojnë anëtarësimin tonë në NATO

Shkruar nga Pamfleti

Kryeministri suedez Ulf Kristersson u ka bërë thirrje të gjithë forcave politike që të ulin tensionet të mes veprimeve antiturke, për shkak të të cilave Ankaraja kërcënon të mos miratojë hyrjen e vendit në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi suedez “SVT”.

Në takimin me liderët e partive parlamentare, Kristersson u tregoi atyre situatën me anëtarësimin e Suedisë në NATO, si dhe zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

Kryeministri suedez shtoi gjithashtu se përfaqësuesi i vendit në negociatat e NATO-s, Oskar Stenström dhe këshilltari për sigurinë kombëtare Henrik Landerholm tani janë nisur drejt Washington-it, ku do të takohen me këshilltarin e presidentit amerikan për sigurinë, Jake Sullivan.

Duke komentuar veprimet antiturke në Stockholm, të cilat zemëruan Ankaranë, Kristersson tha se ato treguan se sa e vështirë është të mbrohet siguria e Suedisë dhe sa ngushtë janë të lidhura ngjarjet individuale kombëtare me ngjarjet kryesore ndërkombëtare në mbarë botën.

“Ne e pamë pranverën e kaluar kur dogjën Kuranin. Këtë herë bëhej fjalë për ‘varjen’ e një manekini që supozohej t’i ngjante presidentit turk, dhe më pas djegia e Kuranit jashtë ambasadës turke. Individë dhe grupe që mbajnë veprime të tilla bëhen idiotë të dobishëm për forcat, të cilët i dëshirojnë Suedisë dëm në situatën aktuale të sigurisë”, theksoi ai.

Nga ana e tij, shefi i departamentit operativ të Agjencisë Suedeze të Mbrojtjes Psikologjike, Mikael Tofvesson, paralajmëroi se vendi po ndikohet gjithnjë e më shumë nga aktorët e huaj që “përhapin urrejtje, kërcënime dhe dezinformata për sundimin e ligjit suedez dhe mënyrën se si funksionon shoqëria jonë”.

Pasiguria në lidhje me miratimin e kërkesës së Suedisë nga ana e Turqisë është rritur edhe më shumë në sfondin e veprimeve të fundit antiturke në vend.

Pasi një Kuran u dogj jashtë ambasadës turke në Stokholm, Turqia pezulloi bisedimet trepalëshe me Suedinë dhe Finlandën, duke thënë se ishte “e pakuptimtë” të bisedohej. Pavarësisht kësaj, Suedia shpreson të anëtarësohet në NATO këtë verë.


smile

Bota NATO Suedi TURQI