Bota17 Maj 2022, 18:37

Kundërshtoi aplikimet nordike në NATO, Biden mesazh Erdogan: Jam i bindur se konsensusi do të arrihet

Shkruar nga Pamfleti
Kundërshtoi aplikimet nordike në NATO, Biden mesazh Erdogan: Jam i

SHBA njofton afro 3 miliardë dollarë paket ndihme, për Ukrainën në Ditën e Pavarësisë

Presidenti Biden është shprehur i bindur se mund të arrihet konsensus për anëtarësimin e mundshëm të Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Mesazhi i udhëheqësit amerikan vjen një ditë pasi presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi prerë se nuk do t’i miratonte kërkesat e tyre. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre përsëriti vërejtjet në bordin e Air Force One sot, duke i bërë jehonë komenteve të ngjashme të bëra nga Sekretari i Shtetit, Antony Blinken.

Udhëheqësit e Finlandës dhe Suedisë do të vizitojnë të enjten presidentin amerikan në Uashington për të diskutuar pranimin e tyre në aleancë, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Që Finlanda dhe Suedia të bashkohen me NATO-n, të 30 anëtarët ekzistues duhet të bien dakord.

Të martën, një shumicë e konsiderueshme e anëtarëve të parlamentit të Finlandës votuan në favor të propozimit të vendit për të aplikuar për anëtarësim. Nga 200 vende me të drejtë vote, 188 e mbështetën mocionin.

Bota Biden Erdogan