Bota 8 Tetor 2022, 17:21

Kush e goditi urën në Krime dhe cilat janë arsyet e tronditjes së Kremlinit?!

Shkruar nga Pamfleti
Kush e goditi urën në Krime dhe cilat janë arsyet e tronditjes

Rusia vazhdimisht i frikësohej një sulmi nga ajri ndaj urës strategjike, por në fund u përball me sulmin e një diversanti misterioz.

Shkruan Mauro Indelicato

Moska kishte paralajmëruar vazhdimisht për kërcënimet në lidhje me shkatërrimin e urës që lidh pjesën tjetër të federatës me Krimenë. Kërcënimet dhe dyshimet, megjithatë, kishin të bënin më shumë me sulmet e mundshme nga raketat ukrainase. Edhe pse Kievi nuk ka të paktën zyrtarisht bomba me një rreze të tillë që të mund të godasë Kerçin nga territori i tij, por gjithsesi Kremlini kishte ndërmarrë masat për çdo sulm që mund të ndodhte në të ardhmen duke përmirësuar sistemin e mbrojtjes prej muajsh. Por në vend të asaj që shihej si kërcënimi më i mundshëm, sulmi erdhi nga një kamion që shpërtheu pak pasi hyri në urë. Në kamerat e vëzhgimit automjeti shihet duke kaluar kontrollin dhe në orën 06:07 të mëngjesit është hedhur në erë papritmas.

Hetimet për sulmin

Në mëngjes, vetë autoritetet ruse folën për sabotim dhe jo për sulm me raketa, ashtu siç është hedhur një hipotezë në rrjetet sociale ku thuhet se: “nuk ka shpërthyer një kamion, por një raketë ka goditur automjetin që ishte në tranzit sapo është futur në urë”. Por për Moskën nuk ka dyshim: dëmi i atribuohet shpërthimit të kamionit.

Shpërthimi më pas shkaktoi një zjarr të rëndë, i cili u përhap në një tren që në atë moment po udhëtonte përgjatë seksionit hekurudhor të viaduktit. Një grup elementësh që për këtë arsye kanë kontribuar në shkaktimin e një dëmi të madh në seksionin e prekur nga sabotimi.

Të paktën dy hapësira kanë rënë në det, një e treta është dëmtuar rëndë. Kaq për korsinë në të cilën po udhëtonte kamioni i shpërthyer. Edhe pista tjetër është e dëmtuar. Nga ana tjetër, shtyllat duhet të jenë të paprekura dhe kjo për rusët është e vetmja shenjë e mirë sot: ura e Kerçit nuk është komprometuar në mënyrë të pariparueshme dhe mund të restaurohet. Seksioni hekurudhor, nga ana tjetër, duket se ka pësuar “vetëm” dëme që i atribuohen zjarrit të trenit të përfshirë në shpërthim. Ministria ruse e Transportit ka bërë të ditur se trenat do të kthehen në qarkullim deri në orën 20:00 të së shtunës.

Pista që çon në Krasnodar

Pasi të jetë konstatuar lista e dëmeve dhe të përditësohet bilanci i sabotazhit, që flet për të paktën tre viktima, mbetet për t’u kuptuar se kush e ka bërë këtë lëvizje. Pushteti vendor i Krimesë ka drejtuar gishtin nga ukrainasit. Dhe nuk ka pasur asnjë rrokullisje nga Kievi që e mohon. Mikhayl Podolyak, këshilltar i Presidentit Zelensky, foli për nevojën për të goditur të gjitha strukturat që konsiderohen të paligjshme dhe se për këtë arsye ura e Kerçit nuk përfaqësonte asgjë më shumë se “fillimin” e një sërë sabotazhesh. Një deklaratë e fortë e cila është gjithashtu e rëndësishme të nënvizohet, nuk ka shijen e një pretendimi real.

Hetuesit rusë janë duke shqyrtuar të gjitha pamjet nga orët menjëherë para shpërthimit. Si dhe regjistrat e ndryshëm hyrës dhe dalës. Ndoshta është gjetur një gjurmë e parë. Në veçanti, hetuesit arritën të gjurmonin kamionin e hedhur në erë në urë.

Është një automjet, pronari i të cilit është me origjinë nga Krasnodar, kryeqyteti rus i rajonit nga ku fillon ura Kerç. Fotografia e të dyshuarit u shfaq edhe në kanalin Telegram Mash, që besohet të jetë afër burimeve të inteligjencës ruse. Disa media ruse ranë në kontakt me të afërmit e tij, të cilët megjithatë saktësuan se njeriu e ka shitur atë kamion disa vite më parë dhe pronari i ri nuk e ka regjistruar kurrë ndryshimin e të dhënave.

Një pengesë për Moskën

Pavarësisht nga identiteti i autorit, pyetje të tjera mbeten për sulmin. Si veproi diversanti? A ishte një sulm vetëvrasës? Apo u vendos eksplozivi në kamion pa dijeninë e shoferit? Për më tepër, pyetet se si automjeti arriti të kalonte kontrollet.

Për Moskën kjo është ndoshta pengesa më serioze. Çdo kamion që kalon nëpër kabinat e pagesave hyrëse dhe dalëse të viaduktit i nënshtrohet kontrolleve rigoroze, që synojnë gjithashtu gjetjen e ndonjë eksplozivi në bord. Pavarësisht gjithë kësaj, Rusia e ka lejuar veten të sulmohet në një nga pikat e saj më të dobëta dhe në një nga veprat e saj më strategjike. Edhe nëse ura do të rihapet në ditët e ardhshme, një pengesë e tillë vështirë se do të shkojë në plan të dytë në Kremlin./ Përshtati “Pamfleti” nga “il Giornale

Bota #Kremlin #Kush e goditi #Urën