Bota 1 Dhjetor 2018, 09:56

Kush ishte Xhorxh H.W. Bush, njeriu që udhëhoqi Amerikën në fundin e Luftës së Ftohtë, postet e larta nga ambasador në d

Shkruar nga Pamfleti
Kush ishte Xhorxh H.W. Bush, njeriu që udhëhoqi Amerikën në

Kush ishte Xhorxh H.W. Bush, njeriu që udhëhoqi Amerikën në fundin e Luftës së Ftohtë, postet e larta nga ambasador në drejtor i CIA-s

Ish-presidenti amerikan George H.W. Bush, i cili udhëhoqi SHBA në fundin e Luftës së Ftohtë, ndërroi jetë në moshën 94 vjeçare, njoftoi familja e tij të premten vonë.

“Jeb, Neil, Marvin, Doro dhe unë jemi të pikëlluar për të njoftuar se pas 94 viteve të shquara, i dashuri ynë ka vdekur”, tha djali i tij, ish-presidenti George W. Bush në një deklaratë të lëshuar në Tëitter nga një zëdhënës i familjes.

“George H.W. Bush ishte një njeri me karakter të lartë dhe babai më i mirë që mund të kërkonte një bir apo bijë.”

Zëdhënësi i familjes Jim McGrath tha se Bush vdiq pak pas orës 10:00, rreth tetë muaj pas vdekjes së gruas së tij, Barbara Bush.

Presidenti i 41-të i vendit shërbeu nga 1989 deri më 1993, dhe tetë vjet më vonë do shihte djalin e tij George W., të bëhej presidenti i 43-të.

Bush kishte qenë gjithashtu një hero i Luftës së Dytë Botërore, kongresmen i Teksasit, drejtori i CIA-s dhe zv/presidenti me Ronald Reaganin.

Vetëm një president tjetër i SHBA, John Adams, kishte një djalë i cili gjithashtu u bë president.

Xhorxh Herbert Walker Bush lindi më 12 qershor 1924 në Milton të Masaçusetsit.

Babai i tij, Prescott Bush, biri i një manjati të çelikut Ohio, e bëri pasurinë e tij si një bankier investimesh dhe më pas shërbeu 10 vjet si senator nga Connecticut.

George H.W. Bush u regjistrua në marinën në 18-vjetorin e tij në vitin 1942. Ai u kthye në shtëpi për t’u martuar me të dashurën e tij 19-vjeçare, Barbara Pierce, vajza e botuesit të revistës Mçall në janar të vitit 1945. Ata ishin çifti presidencial më i gjatë në historinë amerikane. Ajo vdiq më 17 prill 2018.

Bush u bë një hero lufte, ndërsa ende një adoleshent. Një nga pilotët më të rinj në marinë, ai fluturoi në 58 misione nga transportuesi USS San Jacinto.

Pas një akti heroik në Paqësor më 2 shtator 1944, në një përpjekje për bastisje të një kullë të radios japoneze, ai mori kryqin e shquar të fluturimit për guximin.

Pas luftës, Bush u diplomuar nga Yale, pastaj u drejtua në perëndim në vitin 1948 në fushat e naftës të Teksasit të Perëndimit. Bush dhe partnerët ndihmuan në ngritjen e Zapata Petroleum Corp në vitin 1953. Gjashtë vjet më vonë, ai u shpërngul në Houston dhe u bë aktiv në Partinë Republikane.

Në politikë, ai tregoi të njëjtin angazhim që shfaqi në biznes, duke avancuar karrierën e tij nëpërmjet besnikërisë dhe nënshtrimit.

Ai u zgjodh për herë të parë në Kongres në vitin 1966 dhe shërbeu dy mandate. Presidenti Richard Nixon e emëroi ambasador në Kombet e Bashkuara, dhe pas zgjedhjeve të vitit 1972, e quajti atë kryetar të Komitetit Kombëtar Republikan. Bush luftoi për të mbajtur partinë të bashkuar, pasi Watergate shkatërroi presidencën Nixon, pastaj u bë ambasador në Kinë dhe shefi i CIA-s në administratën Ford.

Bush bëri ofertën e tij të parë për president në vitin 1980.

Në garën presidenciale të vitit 1988, Bush fitoi në 40 shtete, duke u bërë zëvendëspresidenti i parë i ulur për t’u zgjedhur president që nga Martin Van Buren në vitin 1836.

Ai mori detyrën me përulësinë që ishte shenjë dalluese e tij.

“Disa e shohin udhëheqjen si dramë të lartë dhe tingujt e trumbetave që bëjnë thirrje, dhe nganjëherë është kjo”, tha ai në inaugurimin e tij. “Por unë e shoh historinë si një libër me shumë faqe, që çdo ditë e mbushim me akte shpresash dhe kuptimesh”.

Bush iu afrua pleqërisë me gëzim, duke festuar ditëlindjet e 75 dhe 80 të tij duke u hedhur në det në College Station, Teksas, në shtëpinë e bibliotekës së tij presidenciale. Ai e bëri atë përsëri në 85-vjetorin e tij në vitin 2009, me parashutë pranë shtëpisë së tij në oqean në Kennebunkport, Maine. Ai përdori bibliotekën e tij presidenciale në Universitetin Texas A & M si një bazë për mbajtjen aktive në jetën qytetare.

Ai u bë patriarku i një prej familjeve më të spikatura politike të vendit. Përveç George W. duke u bërë president, një tjetër djalë, Jeb, u zgjodh guvernator Florida në vitin 1998 dhe bëri një kandidim të pasuksesshëm për nominimin presidencial të GOP në 2016.

Fëmijët e tjerë Bush janë bij Neil dhe Marvin dhe vajza Dorothy Bush LeBlond. Një tjetër vajzë, Robin, vdiq nga leuçemia në vitin 1953, disa javë përpara ditëlindjes së saj të katërt./TemA

Bota George H.W. Bush ish-presidenti amerikan