Bota 7 Korrik 2018, 11:06

Ky shtet ‘zhvesh’ policet për të joshur turistë, shikoni uniformën e re (Foto)

Shkruar nga Pamfleti

Ky shtet 'zhvesh' policet për të joshur turistë, shikoni uniformën e re (Foto)

Libani ka gjetur një zgjidhje mjaft interesante për të përmirësuar imazhin e vendit dhe për të rritur joshur turistët. Në qytetin Broumana të Libanit, oficeret e policisë femra tashmë dalin në rrugë, në krye të detyrës, veshur me pantallona të shkurtra, për të treguar këmbët e gjata dhe elegante dhe me berretë të kuqe.

Kjo do të jetë uniforma e tyre gjatë muajve të verës, e zgjedhur nga kryebashkiaku i qytetit për të përmirësuar imazhin e vendit dhe për të rritur turizmin.

“91% e turistëve në rajonin e mesdheut vishen me të shkurtra”, thotë kryebashkiaku Akar. “Përmes kësaj mënyre, ne duam të ndryshojmë imazhin e Libanit në Perëndim” thotë ai.

Oficerët meshkuj do të vijojnë të veshin uniformën e vjetër, me mëngë të gjata dhe ky diferencim ka ngjallur reagime të shumta dhe akuza në rrjetet sociale dhe media.

Uniformat seksi të femrave kanë ngjallur kritika pasi ndjeshëm shihet si shfrytëzim i femrës për të tërhequr turistë të huaj. Të tjerë thonë se është zgjidhje tipike maskiliste.

 


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

 

Bota Ky shtet 'zhvesh' policet për të joshur turistë shikoni uniformën e re (Foto)