Bota19 Mars 2022, 13:10

Lavrov: SHBA po pengon Kievin për të arritur marrëveshje

Shkruar nga Pamfleti

Lavrov: SHBA po pengon Kievin për të arritur marrëveshje

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka thënë se SHBA-të po pengojnë Ukrainën të pranojë kërkesat minimale të Rusisë, shkruan agjencia e lajmeve Interfax.

Lavrov ka deklaruar gjithashtu se bashkëpunimi midis Rusisë dhe Kinës vetëm do të bëhet më i fortë në rrethanat aktuale.

Shtetet e Bashkuara “po mbajnë dorën” e delegacionit ukrainas në negociatat me Rusinë, duke penguar Kievin të pajtohet me kërkesat minimale të paraqitura nga Moska, tha Lavrov.

“Ne kemi qenë gjithmonë në favor të një zgjidhjeje diplomatike për çdo problem, dhe gjatë armiqësive, kur Zelensky propozoi negociatat, presidenti ynë ra dakord, negociatat janë duke u zhvilluar, shtoi ai.

Një ditë më parë, kreu i delegacionit rus në bisedimet me Ukrainën, ndihmësi i Presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Medinsky, tha se statusi neutral i Ukrainës dhe refuzimi për t’u anëtarësuar në NATO janë tema për të cilat Moska dhe Kievi kanë sjellë qëndrimet negociuese sa më afër që të jetë e mundur.

Ndërkohë, të shtunën në mëngjes, Mikhail Podolyak, këshilltar i kreut të Zyrës së Presidentit ukrainas, vuri në dukje se negociatat midis Ukrainës dhe Rusisë mund të zgjasin disa javë , pavarësisht disa ndryshimeve në rrjedhën e procesit të negociatave.

Më 24 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi fillimin e një “operacioni ushtarak special” në Ukrainë. Vendet perëndimore u përgjigjën duke vendosur sanksione masive kundër Rusisë.


smile

Bota Sergei Lavrov SHBA