Bota 1 Shkurt 2023, 09:03

Lideri i ri çek: Ukraina meriton t’i bashkohet NATO-s

Shkruar nga Pamfleti
Lideri i ri çek: Ukraina meriton t’i bashkohet NATO-s

Presidenti i zgjedhur çek Petr Pavel ka thënë për BBC se Ukraina duhet të lejohet të bashkohet me NATO-n “sapo të përfundojë lufta”.

Pavel tha se Ukraina do të ishte “moralisht dhe praktikisht e gatshme” për t’u bashkuar me aleancën perëndimore pasi të kishte përfunduar konflikti.

Në intervistën e tij të parë të transmetuar me median ndërkombëtare që nga zgjedhja e tij, gjenerali Pavel dha një mbrojtje të fortë të mbështetjes ushtarake perëndimore për Kievin, duke thënë se nuk duhet të ketë “pothuajse asnjë limit” për atë që vendet duhet të dërgojnë.

Duke folur nga pallati i rilindjes Hrzansky, disa qindra metra larg Kalasë së Pragës, ai tha se dërgimi i avionëve luftarakë perëndimorë si F-16 për të nuk ishte “tabu”, por ai nuk ishte i sigurt se ato mund të dorëzoheshin në një afat kohor që mund të ishte i dobishëm për Kiev.

Presidenti i SHBA Joe Biden e ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të F-16 këtë javë, megjithëse francezi Emmanuel Macron ka thënë se asgjë nuk përjashtohet.

“Jam krenar që vendi im është një nga të parët që i ka ofruar Ukrainës ndihmë të konsiderueshme ushtarake”, tha ai për BBC.

Republika Çeke ishte vendi i parë perëndimor që dërgoi tanke dhe automjete luftarake të këmbësorisë, T72 dhe BMP1 të dizajnuara nga sovjetikët, në Kiev, pjesë e një serie dërgesash të armëve të rënda që thuhet se filluan që në mars 2022.

Bota Ceki NATO Ukrainë.