Bota10 Tetor 2022, 19:31

Lufta kibernetike, hakerët rus sulmojnë ueb-faqet e aeroporteve në SHBA

Shkruar nga Pamfleti
Lufta kibernetike, hakerët rus sulmojnë ueb-faqet e aeroporteve

Disa nga aeroportet më të mëdha në SHBA janë vënë në shënjestër të sulmeve kibernetike këtë të hënën nga një grup hakerash brenda Federatës Ruse. Mbi 14 faqe interneti të aeroporteve ranë pre e sulmeve që shkaktuan bllokimin e uebsajteve të tyre.

John Hultquist, kreu i analizës së inteligjencës në firmën e sigurisë kibernetike Mandiant, sqaroi se ky lloj sulmi në thelb mbingarkon trafikun në faqe, duke i shkaktuar më pas një bllokim për shkak të trafikut të lartë.

Sipas tij, “Killnet”, një grup hakerësh pro-rus, besohet të jetë pas sulmit. Ndonëse grupe të ngjashme janë provuar të jenë të mbështetur nga shteti, Hultquist tha se nuk ka ende asnjë provë që qeveria ruse ishte e përfshirë në drejtimin e këtij sulmi.

Sulmet u raportuan fillimisht rreth orës 03:00 ET kur Autoriteti Portual njoftoi Agjencinë e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës se sistemi i aeroportit “LaGuardia” ishte goditur. LaGuardia u rikthye më pas në punë, por aeroportet e tjera anembanë vendit u shenjëstruar më pas.

Uebsajtet e Aeroportit Ndërkombëtar “Des Moines”, Aeroportit Ndërkombëtar të “Los Angeles” (LAX) dhe Aeroportit Ndërkombëtar të “Chicago O’Hare” shfaqen të njëjtat probleme këtë të hënë në mëngjes.

Gjithsesi nga sulmi nuk u raportuan shenja të menjëhershme të ndikimit në udhëtimin aktual ajror, duke sugjeruar se çështja mund të jetë një shqetësim vetëm për njerëzit që kërkojnë informacione për udhëtimin.

Natyrisht, ne po e ndjekim këtë dhe nuk ka asnjë shqetësim për ndërprerjen e operacioneve,” tha të hënën në një konferencë sigurie në Sea Island, Georgia, Kiersten Todt, Shefi i Shtabit të Agjencisë së Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës së SHBA (CISA).

Grupi “killnet” mori përgjegjësinë javën e kaluar për eliminimin e faqeve të internetit të qeverive të shteteve amerikane. Killnet është fajësuar për rrëzimin e shkurtër të një faqeje interneti të Kongresit të SHBA në korrik dhe për sulmet kibernetike ndaj organizatave në Lituani pasi vendi bllokoi dërgimin e mallrave në enklavën ruse të Kaliningradit në qershor.

Lloji i sulmit kibernetik i përdorur nga Killnet njihet si “mohim i shpërndarë i shërbimit” (DDoS), në të cilin hakerët mbushin serverët e kompjuterave me trafik të rremë në internet për t’i trokitur jashtë linje.

Sulmet DDoS favorizohen nga aktorë të sofistikimit të ndryshëm, sepse ato kanë rezultate të dukshme, por këto incidente janë zakonisht sipërfaqësore dhe jetëshkurtra”, tha për CNN John Hultquist, nënkryetar në firmën e sigurisë kibernetike në pronësi të Google, Mandiant.

Një zëdhënës i Administratës së Sigurisë së Transportit tha se agjencia po monitoron çështjen dhe po punon me partnerët e aeroportit. “Inxhinierët dhe programuesit po punojnë në mënyrë aktive për të mbyllur dyert e pasme që lejuan sulmet dhe për të mbështetur infrastrukturën kompjuterike më kritike”, tha ai.

Bota aeroportet amerikane Hakerat rus