Bota 1 Shkurt 2023, 10:28

Lufta në Ukrainë, Izraeli gati të ndërmjetësojë takimin e paqes Putin-Zelensky

Shkruar nga Pamfleti
Lufta në Ukrainë, Izraeli gati të ndërmjetësojë

Lufta në Ukrainë, Izraeli gati të ndërmjetësojë takimin e paqes Putin-Zelensky

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ai e konsideronte ofrimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën dhe ishte i gatshëm të ndërmjetësonte për zgjidhjen e një konflikti, pas thirrjeve të SHBA-ve për përfshirje më aktive.

Netanyahu nuk ka marrë angazhime të sakta ndaj Ukrainës dhe Izraeli mban kontakte me Rusinë, e cila kontrollon qiejt e Sirisë fqinje.

Në një intervistë me CNN, Netanyahu u pyet nëse vendi i tij mund të ofronte ndihmë për Ukrainën, për shembull me Iron Dome, teknologjinë e mbështetur nga SHBA që mbron Izraelin nga sulmet ajrore. “Sigurisht që po e mendoj”, u përgjigj kryeministri, i cili konfirmoi transferimin e një eskorte të artilerisë amerikane, e cila ndodhej në Izrael.

“SHBA sapo mori një sasi të madhe municionesh izraelite dhe ia kaloi Ukrainës,” tha ai.

Bota #Putin #Zelensky Benjamin Netanyahu ndërmjetësim Takimi