Bota31 Janar 2023, 18:16

Lufta në Ukrainë, Lukashenko: Bjellorusia është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Rusisë kurdo që ka nevojë

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se vendi i tij është “tashmë gati” për t’i ofruar më shumë ndihmë Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës.

Duke folur gjatë një vizite shtetërore në Zimbabve, një aleat tjetër i Rusisë , Lukashenko theksoi se Rusia nuk ka nevojë për “asnjë ndihmë” tani.

Por i pyetur nëse ai kishte ndonjë detyrim për të rritur mbështetjen për Moskën për pushtimin e saj në Ukrainë, ai tha se nuk do të nguronte për të dhënë ndihmë.

Nëse vëllezërit tanë rusë kanë nevojë për ndihmë, ne jemi gjithmonë të gatshëm të ofrojmë një ndihmë të tillë,” tha ai, por nuk specifikoi se çfarë do të përfshinte kjo ndihmë.

Lukashenko, një aleat i ngushtë i homologut të tij rus Vladimir Putin, po vizitonte vendin jugor të Afrikës për të çimentuar lidhjet ekonomike dhe politike midis Bjellorusisë dhe Zimbabvesë.

Të dy vendet bashkëpunojnë ngushtë, veçanërisht në bujqësi, dhe Lukashenko të martën i ofroi Zimbabvesë më shumë traktorë, autokombajna dhe kamionë. Zimbabve nuk e ka dënuar publikisht Rusinë për pushtimin e Ukrainës.

Bjellorusia nuk ka angazhuar asnjë nga trupat e saj në luftën në Ukrainë, por ajo e ka lejuar Rusinë të organizojë një pjesë të pushtimit të saj nga territori i saj shkurtin e kaluar dhe gjithashtu ka qenë një platformë lëshimi për raketat ruse në Ukrainë.

Rusia dhe Bjellorusia u angazhuan në stërvitje të përbashkëta ushtarake në territorin e Bjellorusisë në fillim të këtij muaji, veprim që rriti frikën e një përfshirje të Bjellorusisë në konflikt.

Bota Lufta Lukashenko Rusi