Bota30 Nëntor 2022, 20:03

Lufta në Ukrainë, SHBA po konsideron përcaktimin e grupit Wagner si organizatë terroriste

Shkruar nga Pamfleti

Administrata Biden po mendon nëse do ta caktojë Grupin Wagner si një organizatë të huaj terroriste, ka thënë një zyrtar amerikan.

Zyrtari Amerikan tha se asnjë vendim përfundimtar nuk është marrë dhe është ende e paqartë se sa larg është administrata nga marrja e mundshme e këtij përcaktimi, duke pasur parasysh procesin e mundimshëm ligjor që duhet për të shpallur një organizatë si terroriste.

Bisedat në lidhje me Wagnerin po zhvillohen aktualisht brenda një grupi të vogël zyrtarësh amerikanë dhe nuk është marrë një vendim përfundimtar.

Nuk kam asnjë diskutim për të konfirmuar këtë. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbajnë përgjegjës ata që kanë kryer luftën e Rusisë kundër Ukrainës”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit kur u pyet për diskutimet.

Grupi tashmë është i sanksionuar nga SHBA, por administrata Biden synon ta etiketojë atë një organizatë terroriste mes presionit – si nga ukrainasit ashtu edhe nga Kongresi – për të shpallur Rusinë si një shtet sponsor të terrorit për shkak të pushtimit të Ukrainës dhe sulme të vazhdueshme ndaj popullatës civile.

Grupi Wagner është një organizatë mercenarësh që u akuzuan për krime lufte në Afrikë dhe Siri, dhe tani janë përfshirë shumë në luftimet në Ukrainë, në mbështetje të Vladimir Putin.

Grupi u themelua nga një oligark rus, Yevgeny Prigozhin , të cilin ai e pranoi në fillim të këtij viti. Prigozhin është aq afër Kremlinit sa njihet si “kuzhinieri” i Putinit.


smile

Bota grupi Wagner