Bota12 Maj 2022, 08:47

Lufta në Ukrainë, Von der Leyen: Rusia është kërcënim për rendin botëror

Shkruar nga Pamfleti

Lufta në Ukrainë, Von der Leyen: Rusia është kërcënim për rendin botëror

“Rusia është kërcënimi më i drejtpërdrejtë për rendin botëror me luftën barbare kundër Ukrainës dhe paktin e saj shqetësues me Kinën”, tha presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen pas bisedimeve me kryeministrin japonez Fumio Kishida, shkruan The Guardian.

Von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Europian Charles Michel ndodhen në Japoni për bisedime në lidhje me pushtimin e Ukrainës, por edhe shqetësimet për rolin e Kinës në Azi dhe më gjerë.

Pushtimi rus i Ukrainës nuk është vetëm një çështje e Europës, por ajo trondit thelbin e rendit ndërkombëtar duke përfshirë Azinë. Kjo nuk duhet të tolerohet”, tha Kishida, qeveria e së cilës i është bashkuar sanksioneve të ashpra ndaj Moskës, duke përfshirë energjinë.

Bashkëpunimi ynë në Ukrainë është kritik në Europë, por është gjithashtu i rëndësishëm në Indo-Paqësor dhe ne gjithashtu duam të thellojmë bashkëpunimin tonë për një Kinë më të sigurt”, tha Michel.

Japonia dhe BE-ja kanë punuar për të forcuar lidhjet, duke përfshirë një marrëveshje të rëndësishme tregtare të vitit 2019, dhe Tokio ka thyer qëndrimet e diplomatike për të marrë një qëndrim të fortë ndaj Ukrainës.

Ajo ka sanksionuar bizneset dhe zyrtarët rusë, ka dërguar ndihma humanitare dhe financiare në Ukrainë dhe i është bashkuar një premtimi të G7 për të hequr ose ndaluar naftën ruse.

Megjithatë, Japonia nuk ka marrë masa për gazin për shkak të mbështetjes së saj në importet e energjisë.

Bota Lufte Rusi Ukrainë. Ursula von der Leyen