Bota27 Janar 2023, 08:38

Lufta në Ukrainë, Zelensky thirrje Perëndimit: Na dërgoni avionë F-16 dhe raketa me rreze të gjatë

Shkruar nga Pamfleti

Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi ai dëshiron që Perëndimi të dërgojë raketa dhe avionë me rreze të gjatë veprimi në vendin e tij të shkatërruar nga lufta për të ndihmuar në zmbrapsjen e trupave ruse.

Zelensky, falënderoi kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe udhëheqësin amerikan Joe Biden për vendimin e tyre për të dërguar tanke të rënda në Ukrainë. Por i vendosur ai tha se Ukraina kishte nevojë për më shumë armë, duke përfshirë raketa dhe avionë me rreze të gjatë.

“Kam folur me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg sot. Ne gjithashtu duhet të hapim dërgesat e raketave me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, është e rëndësishme – ne duhet të zgjerojmë bashkëpunimin tonë në artileri”, tha Zelensky.

Shtetet e Bashkuara njoftuan se do të ofrojnë 31 tanke Abrams për të ndihmuar Ukrainën të zmbrapsë pushtimin e Rusisë, duke pasqyruar një lëvizje të ngjashme nga Gjermania përballë paralajmërimeve të tmerrshme nga Moska.

Bota #lufta në Ukrainë Zelensky