Bota28 Janar 2023, 09:43

Lufta në Ukrainë, zëvendësministri i Jashtëm rus do të takohet ambasadorin e SHBA-së

Shkruar nga Pamfleti

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov do të zhvillojë një takim me ambasadorin e ri të SHBA-së javën e ardhshme.

Agjencia shtetërore ruse tha se zoti Ryabkov do të takohet me Lynne Tracy, e cila mbërriti në Moskë në fillim të kësaj jave.

Megjithatë, ministria e jashtme ruse tha se ardhja e tij,  nuk do të përmirsojë lidhjet midis dy vendeve për shkak të asaj që e quajti “luftën hibride” të vazhdueshme të Uashingtonit kundër Rusisë.

Marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Moskës kanë qenë mjaft të tensionuara që nga pushtimi rus i Ukrainës shkurtin e kaluar.

Rusia e konsideron luftën si përballje me atë që thuhet se është një aleancë agresive dhe ekspansioniste e NATO-s e udhëhequr nga SHBA, ndërsa Kievi dhe aleatët e tij i quajnë veprimet e Rusisë një rrëmbim toke të paprovokuar.

Sipas Ryabkov, prezantimi tradicional i kopjeve të letrave kredenciale nga  Trejsi tashmë është rënë dakord.

“Do të bëhet fjalë për fjalë në fillim të javës. Pritet që të më bëhet transferimi i kopjeve të letrave kredenciale nga ambasadorja Trejsi”, tha ai.


smile

Bota Rusi SHBA