Bota22 Korrik 2022, 12:52

Makthi i Putinit, një dosje fotografike që dëshmon krimet e luftës në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti

Tmerret e luftës në Ukrainë janë dokumentuar në një dosje dhe cila thuhet se mund të shkatërrojë propagandën ruse.

Lilya Tymoshenko, e cila është bashkëthemeluese e drejtore e një organizate OJQ në Dattalion, e cila ndan foto dhe pamje origjinale, me  video nga vijat e frontit të luftës në Ukrainë. Tymoshenko tha se nisma drejtohet kryesisht nga nëna dhe gra.

Ajo tha se ideja për Dattalion erdhi më 27 shkurt,  pas fillimit të pushtimit të Rusisë vetëm disa ditë më parë. Organizuesja kishte përshtypjen se mos Perëndimi, veçanërisht SHBA, ka menduar se Ukraina nuk kishte asnjë shans kundër Rusisë dhe se do të binte në vetëm tre ditë.

Projekti pretendon të jetë databaza më e madhe e lirë dhe e pavarur me burim të hapur të fotografive dhe videove në Ukrainë dhe synon të përhapë të vërtetën rreth tmerreve të pushtimit rus atje.

Zonja Tymoshenko tha se Dattalion është si batalioni i të dhënave të Ukrainës. Është një projekt që është themeluar dhe drejtuar nga gra ukrainase, shumë prej tyre nëna dhe gra, dhe i mbështetur nga vullnetarë ndërkombëtarë.

“Dattalion është shtëpia e bazës së të dhënave më të madha, të lira dhe të pavarura, me burim të hapur, të përmbledhur, të fotografive dhe pamjeve video nga lufta, nga pikat e nxehta. Si dhe një bazë të dhënash me dëshmitarë okularë të verifikuar të tmerreve të pushtimit rus”, deklaroi Tymoshenko.

Ajo shtoi se si organizata e ka bërë të lehtë gjetjen e mediave për shtypin e huaj, drejt përhapjes së fjalës për atë që po ndodh në Ukrainë. Megjithëse shumë gra ukrainase luftojnë në vijën e frontit, shumë prej tyre qëndruan prapa për të ndihmuar me logjistikën dhe mbështetjen për Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Zonja Tymoshenko tha se organizata ka më shumë se 100 vullnetarë dhe 98 për qind e tyre janë gra, kryesisht sepse burrat  po luftojnë në vijën e parë. 48 për qind e grave të Datalion janë në Ukrainë. Disa vullnetarë të Dattalion ndihmojnë gjithashtu me transportin e ndihmave, ushqimeve dhe armëve në të gjithë vendin.

“Këtu në Ukrainë, nuk mund të jesh vullnetar vetëm për një organizatë. Të gjithë po bënin të gjitha gjërat e mundshme, pa pushim 24/7”, tha ajo.

Pas nisjes fillestare të Dattalion, organizata u rrit pasi njerëzit ishin të uritur për informacion me burim të hapur direkt nga vendi. Faqja tani ka miliona përdorues dhe pret mijëra foto dhe video.

Grupi aktualisht po punon për të krijuar një bazë të dhënash të dëshmive të verifikuara të dëshmitarëve okularë, veçanërisht nga ata që flasin anglisht, në mënyrë që historia të jetë e dokumentuar për tu përdorur si dëshmi në akuzat për krime lufte ndaj Ukrainës. /express.co.uk

A burning building with emergency services.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Putin and a flaming tank.

Bota dokumentim fotografi Krime Lufte Lufta organizatë Ukraina