Bota21 Korrik 2022, 11:12

Mario Draghi jep përfundimisht dorëheqjen, Italia drejt zgjedhjeve të reja

Shkruar nga Pamfleti
Mario Draghi jep përfundimisht dorëheqjen, Italia drejt zgjedhjeve

Mario Draghi jep përfundimisht dorëheqjen, Italia drejt zgjedhjeve të reja

Mario Draghi, kryeministri italian ka dhënë përfundimisht dorëheqjen. Draghi gjatë fjalimit të tij në Dhomën e Deputetëve, u prit me duartrokitje të gjata.

“Së pari faleminderit! Në dritën e votës së shprehur nga Senati mbrëmë, kërkoj që të pezullohet seanca për të shkuar tek Presidenti i Republikës për t’i komunikuar vendimet e mia”, tha kryeministri Mario Draghi.

Më pas përfundoi: “Faleminderit për gjithë punën e bërë në këtë periudhë.”

Sekretari i Përgjithshëm i Presidencës së Republikës, Ugo Zampetti deklaroi pas takimit të kreut të shtetit me kryemintrin e dorëhequr, se: “Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella priti sot në mëngjes në Palazzo del Quirinale, Mario Draghin, i cili pasi raportoi për diskutimin dhe votimin e djeshëm në Senat, përsëriti dorëheqjen e tij dhe atë të qeverisë së kryesuar nga ai. Presidenti i Republikës e ka marrë parasysh këtë, qeveria mbetet në detyrë.”

Bota Italia Mario Draghi