Bota 4 Prill 2022, 17:22

Masakra në Bucha alarmon Perëndimin/ Joe Biden “shpërthen” ndaj Putinit: Ky kriminel lufte do mbajë përgjegjësi

Shkruar nga Pamfleti

Masakra në Bucha ka alarmuar të gjithë botën. Imazhet e kufomave të hedhur rrugëve tregojnë se kemi të bëjmë me një krim lufte. Të gjithë liderët botërorë kanë reaguar të irrituar. Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar që homologu i tij rus, Vladimir Putin të hetohet për krime lufte. Ai është shprehur se ka pasur të drejtë kur e cilësoi Putinin kriminel lufte.

 “Ajo që po ndodh në Bucha është një krim lufte”, tha Biden, duke njoftuar se administrata e tij po studion sanksionet e reja kundër Moskës. “Ju mund të mbani mend që u kritikova që e quajta Putinin kriminel lufte. Epo, e patë se çfarë ndodhi në Bucha, kjo e vërteton atë që kam thënë. Ai është një kriminel lufte”, tha presidenti.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Po ashtu shtoi se të gjithë që kanë kryer krime lufte duhet të ndëshkohen. “Ky djalë është brutal. Ajo që ka ndodhur në Bucha është e egër dhe të gjithë e kanë parë. Ai duhet të mbajë përgjegjësi”, shtoi Biden. Biden tha se ata duhet të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës armët që i nevojiten për të vazhduar luftën.

Të gjithë kundër Putinit

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se vrasjet ishin “një brutalitet kundër civilëve që nuk e kemi parë në Evropë për dekada të tëra”.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss tha se “sulmet pa dallim” kundër civilëve ukrainas në qytete si Bucha dhe Irpin duhet të hetohen si krime lufte.  Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken i përshkroi imazhet nga Bucha si një “goditje në stomak”. Ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron, i cili ka folur shpesh me Presidentin Putin që nga fillimi i konfliktit, i quajti fotografitë “të padurueshme”.

Duke shkruar në Twitter, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen tha: “E tmerruar nga raportet e tmerreve të papërshkrueshme në zonat nga të cilat Rusia po tërhiqet. “Një hetim i pavarur nevojitet urgjentisht. Autorët e krimeve të luftës do të mbajnë përgjegjësi”.

Bota Biden Putin Rusi