Bota29 Prill 2022, 11:45

Masakra në Bucha, Ukraina publikon emrat e autorëve

Shkruar nga Pamfleti
Masakra në Bucha, Ukraina publikon emrat e autorëve

Masakra në Bucha, Ukraina publikon emrat e autorëve

Prokurorja e Përgjithshëm e Ukrainës ka zbuluar emrat e 10 ushtarëve rusë të cilët ajo i akuzon se janë përfshirë në shkelje të të drejtave të njeriut gjatë pushtimit njëmujor të qytetit të Buchas.

Në një postim në rrjete sociale të enjten, Venediktova identifikoi 10 ushtarë të cilët ajo tha se ishin të gjithë “të përfshirë në torturimin e civilëve” gjatë pushtimit brutal të Bucha.

Venediktova thotë se ushtarët janë pjesë e Brigadës së 64, një njësi e bazuar në rajonin e Khabarovsk, në bregun e Paqësorit në lindjen e largët të Rusisë.

Gjatë një interviste për një  televizion gjerman, ajo tha se hetuesit ukrainas kishin identifikuar “më shumë se 8,000 raste” të krimeve të dyshuara të luftës që nga pushtimi i Rusisë, të cilat përfshinin akuza për “vrasje të civilëve, bombardim të infrastrukturës civile, torturë” dhe “krime seksuale”.

Komentet e saj erdhën ndërsa Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) nisi hetimin e saj për krimet e dyshuara të luftës të kryera në Ukrainë.

Viacheslav Lavrentiev: 29 vjeç, një zjarrfikës në Transbaikal, Rusia lindore para luftës.
Postuar në Facebook: ‘Jeto një jetë, kurse mijëra’

Grigoriy Naryshkin: 30 vjeç, nga Rusia e largët lindore. Një atlet dhe artist luftarak, i akuzuar personalisht për krime lufte nga Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës

Vasiliy Kniazev: 24 vjeç, u rrit në varfëri në Yoshkar-Ola, në Rusinë Perëndimore. U bashkua me ushtrinë që nga shkolla. Ka postuar foto në Facebook se ku ishte vendosur Brigada e 64-të pas pushtimit të Ukrainës

Tetar Semen Maltsev: 26 vjeç, një balerin profesionist para luftës. U largua nga kompania e tij e kërcimit për t’u regjistruar për të luftuar në Ukrainë në shkurt.

Sergey Peskariov: 24 vjeç, la punën në një supermarket në nëntor në pritje të luftës me Ukrainën.

Albert Radnaev: 24 vjeç, iu bashkua ushtrisë menjëherë nga shkolla, edhe babai i tij thuhet se është në ushtrinë ruse

Mikhail Kashin: 24 vjeç, nga Votinsk, Rusia Perëndimore, ku ka një grua dhe disa motra. Ai dyshohet se kreu krime lufte në ditën e ditëlindjes.

Andrey Biziaev: 33, thuhet se ka shërbyer në ushtrinë ruse për më shumë se 10 vjet. Me origjinë nga Khabarovsk, Rusia Lindore

Dmitriy Sergienko: 27 vjeç, nga Voronezh, Rusia jugperëndimore. Ka një grua dhe një vajzë të vogël.

Nikita Akimov: 25 vjeç, nga Komsomolsk në lindjen e largët të Rusisë. I akuzuar për rrëmbim dhe torturim personal të civilëve të pafajshëm në Bucha.

Tërheqja e forcave ruse nga Kievi në fillim të prillit zbuloi prova të tmerrshme të mizorive të rusëve, ku dhjetëra trupa të pajetë civilësh u gjetën të lidhur me duar pas në rrugë ose të varrosur në varre masive.

Ukraina, së bashku me një numër vendesh perëndimore dhe organizata të të drejtave të njeriut, ka akuzuar forcat ruse për vrasjen e civilëve në Bucha.

Bota #Bucha Autor krim masaker Ukrainë.