Bota21 Janar 2023, 12:42

Masoneria, krahu i djathtë i mafias: Cili ishte plani i Matteo Messina Denaro?

Shkruar nga Pamfleti
Masoneria, krahu i djathtë i mafias: Cili ishte plani i Matteo Messina

Masoneria, krahu i djathtë i mafias: Cili ishte plani i Matteo Messina Denaro?

Matteo Messina Denaro kishte një ide të mrekullueshme në mendje: se mafia do të merrte përsipër politikën.

Si?

Duke krijuar lozha masonike “ku janë të lidhur vetëm personazhe të një rangu të caktuar dhe ku komponenti i dhunshëm i mafies bëhet krahu i armatosur i saj”. Kështu të paktën shkruanin deputetët e Komisionit Antimafia pesë vjet më parë në raportin e tyre përfundimtar.

Kishte qenë i njëjti qëllim si një kumbar tjetër largpamës: Stefano Bontate, “Princi i Villagrazia”, ​​mason i hershëm dhe monark i mafies së vjetër, i vrarë nga Corleonesi në 1981.

Ashtu si ai, edhe Matteo Messina Denaro mendonte kështu.

Diaboliku, djali i bosit mafioz të Castelvetrano-s “Don Ciccio” dhe i trajnuar nga bosi i bosëve si vrasës, kishte vrarë “aq shumë njerëz për të mbushur një varrezë”.

Por pas masakrave, ai e kishte drejtuar Cosa Nostra-n e tij drejt biznesit, ai e kishte zhytur atë në “lojën e madhe” për të cilën foli Falcone.

Marrëdhëniet në New York dhe Venezuelë, Spanjë dhe Angli, energjia e erës, ndërtimet, supermarketet, klinikat, fshatrat turistikë.

Rrënjët
“Masoneria është një çimento që i lidh njerëzit dhe madje fizikisht i bën të qëndrojnë në një dhomë të vetme, kompensimi, ku mund të ndjekin interesat e tyre që nuk janë gjithmonë të ligjshme”.

Ky është shpjegimi i Michele Prestipino për Antimafia-n kur ishte ndihmësprokuror i Reggio Calabria, një tokë tjetër ku shumë burra të nderit veshin dhe mbanin përparëse, duke filluar nga don Paolino De Stefano.

Për tridhjetë vjet, Messina Denaro i ka shpëtuar “policëve” duke ndjekur gjithmonë idenë e tij të pushtetit, e cila ka pasur gjithmonë një rrënjë të thellë në Castelvetrano-n e tij.

Aq sa Komisioni i kryesuar nga Rosy Bindi në vitin 2017 i kushtohet këtij qyteti në Trapani, zonë prej tridhjetë mijë shpirtrash.

Kapitulli i parë i dosjes themelore mbi masonerinë dhe klanet: çelësi është “konsensusi i shoqërisë civile”, jo i shtypur nga mbrojtja, por, përkundrazi, të ndihmuar nga mbështetja mafioze dhe të gatshme për të ofruar në këmbim pronësinë e aksioneve të kompanisë dhe jo vetëm kaq.

Teresa Principato, ish-prokurorja e Palermos, e cila për një kohë të gjatë ndoqi të arratisurin, i tha Carlo Boninit dy vjet më parë se ajo ishte “e hutuar”, duke zbuluar se babai i Matteos, bosi “don Ciccio”, nxitësi i krimit, ishte kampier i familja D’Alì, bankierë dhe pronarë tokash.

“Matteo kishte të besuar në shumë administrata, nga selia e policisë deri te shërbimet. Në këtë mënyrë ai mundi të dinte në kohë reale për hetimet tona”.

Një rrjet mbulimi masonik e mbrojti atë në të gjithë botën.

Gazetat dhe ditarët e kapur në strofullat e tij do të mund të thonë shumë.

Por edhe jeta e përditshme e Castelvetrano-s dhe rrethinave të saj mund të thotë shumë.

Një nga trashëgimtarët e D’Alì, Antonio, sapo ka hyrë në burg për të vuajtur një dënim gjashtëvjeçar për konkurrencë të jashtme në një shoqatë mafioze: ai ishte senator i Forza Italia dhe nënsekretar i Brendshëm.

Një mjek me shumë ndikim në shëndetin sicilian si Giovanni Lo Sciuto është në gjyq për hetimin e Artemisias, i kaluar nga Forza Italia në Qendrën e Re të Djathtë të Alfano-s.

Ai u ul në komisionin rajonal antimafia ndërsa është përgjuar duke u mburrur për miqësinë e tij me Matteon.

“Kur ishim fëmijë ne e donim njëri-tjetrin, atëherë ai shkoi në rrugën e tij”.

Ai e përkufizoi veten si një “rojtar” në Anti-Mafia, por me një kuptim disi të veçantë.

“Nëse gjërat për Masonerinë arrijnë, kur janë gjëra nga këtu, unë i marr dhe i grisim”.

Ky është një udhëkryq i mistereve të Italisë.

Në vitin 1950, trupi i banditit Giuliano u gjet këtu, në oborrin e një avokati, me ngarkesën e tij të enigmave dhe drejtimeve të gabuara.

Në mesin e viteve tetëdhjetë, rasti i lozhës sekrete Isis 2 shpërtheu në Trapani, nën flamurin e klubit Scontrino, ku takohen burra nga institucionet dhe bosët si Mariano Agate.

Qëllimi për të kompozuar interesa mafioze, politike dhe biznesi, duke përfshirë ato që i atribuohen parave të Mesinës.

Vetëm në Castelvetrano, Komisioni Bindi raporton gjashtë nga nëntëmbëdhjetë lozhat aktive në provincën e Trapanit dhe të lidhura me katër “bindje”.

Bashkia, e shpërbërë në atë kohë për shkak të infiltrimit mafioz, kishte ardhur duke pasur gjysmën e këshilltarëve dhe vlerësuesve të saj të lidhur me disa prej tyre.

“Duket si një oksimoron, por Masoneria ishte një vend fshehjeje në dritën e diellit”, buzëqesh i trishtuar Claudio Fava, i cili si nënkryetar nënshkroi raportin Antimafia të dhjetorit 2017.

Profesioni

Natyrisht, nuk është e mundur të përgjithësohet.

Orienti i Madh i Italisë ka njoftuar se ka pezulluar menjëherë mjekun mason nga Trapani nën hetim për të arratisurin e Messina Denaro, duke i bërë thirrje të gjithëve në prezumimin e pafajësisë.

Parim i shenjtë që nuk heq asgjë, megjithatë, nga historia e llozhave në këto anë.

Në aktet e masës së dënimit kundër Giuseppe Gravianos për vrasjen e dy karabinierëve, gjejmë dëshminë e Xhuliano Di Bernardos, ish-mjeshtër i madh, i liruar më vonë nga Masoneria, gjë që na jep thellësinë e saj.

Në vitin 1993, kreu i Grand Orientit sicilian, Massimo Maggiore, një avokat nga Palermo, e këshilloi atë të refuzonte ftesën për të vizituar llozhat e zonës së Trapanit.

Kjo sepse në atë zonë të gjitha lozhat tona janë pushtuar nga mafia.

Ky është viti kur Messina Denaro bëhet fantazmë.

Hetimet më të fundit në Reggio Calabria kanë treguar se si ‘Ndrangheta dhe mafiozët kanë bërë një hap më tej në dhjetë vitet e fundit, duke përkulur disa shtëpiza drejt zonës së mbrojtur të “të padukshmëve”, “subjekteve që mbeten të fshehur nga vetë masoneria”.

Nëse fati i keq nuk do ta kishte dërguar atë mbrapa dhe mbrapa midis departamenteve të onkologjisë, ky ishte sigurisht vendi që diaboliku i kishte caktuar vetes./ “Corriere Della Sera”

Bota #Matteo Messina Denaro