Aktualitet19 Korrik 2022, 16:08

Mbahet mbledhja ndërqeveritare mes Shkupit dhe BE, Kovaçevski: Ditë historike, e shumëpritur dhe e merituar

Shkruar nga Pamfleti
Mbahet mbledhja ndërqeveritare mes Shkupit dhe BE, Kovaçevski:

E marta ka qenë një ditë gëzimi jo vetëm në Tiranë, por edhe në Shkup. Në Bruksel u mbajt mbledhja ndërqeveritare mes Bashkimit Europian dhe Maqedonisë së Veriut duke vulosur kështu hapjen e negociatave pas një kalvari të gjatë përplasjesh me Bullgarinë.

Në fund të konferencës së parë midis BE-së dhe Maqedonisë së Veriut, kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski, tha se po hapet kapitulli i ri në historinë maqedonase.

Kjo është ditë historike, e shumëpritur dhe sigurisht e merituar. Për këtë ditë kemi marrë vendime të vështira, që kërkonin guxim dhe mençur. Kemi marrë vendimin përfundimtar dhe e ruajtëm identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase. Ne kemi vendosur të jemi të vendosur, të guximshëm, të mençur dhe të vendosur që të mos mendojmë për veten, por për gjeneratat e ardhshme”, tha Kovaçevski.

Ministri i Punëve të Jashtme të Çekisë, Jan Lipavsky, tha se nga vendet e Ballkanit Perëndimor pritet që si anëtare të ardhshme të BE-së të angazhohen për vlerat evropiane.

Ndërs akomisioneri evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, shprehu pritjet që negociatat me Shkupin të zhvillohen shpejt.

Në këtë mjedis të ndryshueshëm gjeopolitik, prioriteti ynë mbetet Ballkani Perëndimor. Ne jemi të përkushtuar më shumë se kurrë që ta sjellim të gjithë rajonin në BE”, tha Varhelyi.

Shkupi BE Maqedoni negociata