Aktualitet20 Korrik 2018, 16:10

Mbani frymën! Me 2 përbërës dhe pas asnjë grimcë leku të harxhuar, nuk do keni me asnjë puçërr në fytyrë

Shkruar nga Pamfleti
Mbani frymën! Me 2 përbërës dhe pas asnjë grimcë

Aknet në lëkurë janë një problem që shqetëson shumë njerëz, veçanërisht mishat e reja. Puçrrat zakonisht përhapen në fytyrë, qafë, shpinë dhe shpatulla. Dhe në treg ekzistojnë një numër i madh produktesh për t’i trajtuar ato, por kërkojnë që të shpenzoni shumë para dhe jo gjithmonë japin efektet e dëshiruara.

Këtu keni dy përbërës natyrale për heqjen e puçrave: Hudhra/ Siç dihet hudhra është një agjent antiviral, antifungal, antiseptik dhe antioksidant që ndihmon në trajtimin e akneve në lëkurë.

Lini një thelpi hudhër në zonën e prekur nga aknet për disa minuta dhe më pas shpëlani fytyrën me ujë të vakët. Përsëriteni trajtimin disa herë në ditë.

Limoni/ Vitamina C që përmban limoni ushqen lëkurën problematike dhe aciditeti i limonit bën përtharjen e akneve. Duhet të aplikoni me një pambuk disa pika limoni në fytyrë dhe lajeni pas 15-20 minutash. 

Shendeti