Bota18 Shtator 2022, 18:49

Mbretëresha përcillet nesër për në banesën e fundit/ Nga të ftuarit, te transmetimi i funeralit në kinema, detajet e plota të ceremonisë

Shkruar nga Pamfleti

Nesër, më 19 shtator përcillet për në banesën e fundit Elizabeth II, monarkja britanike që bëri gjithë botën të mbajë zi për të. Funerali i ‘Urës së Londrës’ do të jetë një nga rastet më të mëdha diplomatike të shekullit. Dy minuta heshtje do të përshkojnë gjithë Mbretërinë e Bashkuar, e kështu anglezët në mbarë vendin do kenë një shans të fundit për të nderuar mbretëreshën e ndjerë.

Edward William Fitzalan-Howard, zyrtari përgjegjës për organizimet, tha se funerali ka për qëllim “të bashkojë njerëzit anembanë globit.”

Detajet e funeralit

6:00-8:30 – Në agim të ditës, Garda e Mbretit do të mbajë vigjiljen e fundit në arkivolin e Mbretëreshës. Kapela do të mbyllet në orën 8:30. Ndërkohë dyert e Westminster Abbey do të hapen në orën 8 të mëngjesit, kur 2000 personat e ftuar do të fillojnë të zënë vendet e tyre


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

9:00 – Big Ben do të kumbojë. Çekiçi i kambanës do të mbulohet me një jastëk të trashë lëkure për të zbutur goditjet e tij për pjesën tjetër të ditës, në shenjë respekti për monarkun e ndjerë.

Ora 10:30 – Arkivoli i Mbretëreshës do të transportohet nga Parlamenti në Westminster Abbey, me një karrocë ushtarake të tërhequr nga ushtarë të rinj të marinës, në vend të kuajve. Procesioni, i drejtuar nga Mbreti Charles, së bashku me anëtarët e familjes mbretërore, do të shoqërohet nga ushtarë dhe do të jetë i ngjashëm me ata që janë parë tashmë për funeralin e Princeshës Diana dhe Princit Philip. Arkivoli do të arrijë në 10:52 në Abbey dhe do të mbahet brenda

11: 00-12: 00 – Funerali shtetëror do të kryesohet nga Dekani i Westminsterit dhe Kryepeshkopi i Canterbury (foto) dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në TV, jo vetëm në MB. Abbey ishte skena e shumë prej fazave më të rëndësishme në jetën e mbretëreshës, nga kurorëzimi i saj deri në martesën e saj me Princin Philip. Por edhe funeralet e shumta, duke filluar me atë të princeshës Diana në 1997 dhe të Nënës Mbretëreshë në 2002. Në fund të shërbesës do të ketë dy minuta heshtje kombëtare.

12: 00-13: 00 – Më pas arkivoli do të vendoset përsëri në karrocën ushtarake, përpara se procesioni i funeralit mbretëror të lëvizë solemnisht përmes Sheshit të Parlamentit, Whitehall.

13: 00-16: 00 – Arkivoli do të kthehet në Windsor, kështjella ku mbretëresha kaloi pjesën më të madhe të viteve të fundit të jetës së saj, deri në vendin e saj të fundit të prehjes.

16:00 – Mbretëresha do të varroset në kapelën e San Giorgio. Prandaj do të fillojë bekimi përfundimtar i trupit, gjithashtu drejtpërdrejt në TV, i drejtuar nga Dekani i Windsor. Përpara himnit të fundit, kurora, skeptri dhe rruzulli i Shtetit Perandorak do të hiqen nga arkivoli nga argjendari i kurorës. Më pas, në fund të shërbimit, arkivoli do të ulet në Kasafortën Mbretërore, ku Mbretëresha do të varroset pranë bashkëshortit të saj, Dukës së Edinburgut, prindërve dhe motrës së saj Margaret.

7:00 pasdite – Mbreti Charles dhe anëtarët e ngushtë të familjes do të mblidhen për një shërbim funerali privat, gjatë të cilit monarku do të spërkasë dheun mbi arkivol.

Ceremonia mortore do shfaqet ‘live’ në kinema

Një ngjarje e pazakontë do të jetë fakti që edhe pse shumica e bizneseve janë mbyllur, zinxhiri i kinemasë Vue, do të shfaqë live funeralin e monarkes. Transmetimi do të fillojë në orën 10 të mëngjesit dhe do të zgjasë për tre orë, duke mbuluar shërbimin në Westminster Abbey si dhe pjesë të procesionit të arkivolit të Mbretëreshës. Shikuesit nuk do të duhet të paguajnë për biletat dhe do t’u jepet një shishe ujë falas, por nuk do të mund të blejnë kokoshka ose ushqime e pije të tjera. Megjithatë, shumë nga baret e vendit do të shërbejnë pije, ndërsa do të transmetojnë edhe funeralin.

Greene King drejton më shumë se 2700 bare në Angli, Uells dhe Skoci, duke e bërë atë zinxhirin më të madh në Mbretërinë e Bashkuar. Një zëdhënës i kompanisë i tha CNN Business se vendet e saj do të hapen të hënën që komunitetet të mblidhen për të mbajtur zi dhe për të reflektuar së bashku për jetën e Mbretëreshës.

Hotelet në Londër janë në një nga periudhat më të ngarkuara, pasi njerëz nga i gjithë vendi dhe jashtë shtetit dynden drejt kryeqytetit. Shumë prej tyre tani janë plotësisht të rezervuara, ndërsa tarifat e dhomave janë trefishuar në disa raste.

Travelodge, e cila ka 78 hotele në Londër, tha se stafi i saj po punonte jashtë orarit në përgatitje për funeralin e Mbretëreshës.

“Hotelet tona në Londrën qendrore dhe Windsor janë të gjitha të zëna dhe kërkesa po rritet për hotelet tona që ndodhen pranë një stacioni treni ose metroje në të gjithë Londrën e Madhe”, tha një zëdhënës për CNN Business.

Anulohen fluturimet

Fluturimet janë anuluar për të ndaluar zhurmën e avionit që shqetësonte funeralin e Mbretëreshës

Më shumë se 100 fluturime në aeroportin Heathrow do të pezullohen për të parandaluar procedurat shqetësuese të zhurmës së avionëve në Westminster Abbey dhe Windsor Castle për funeralin e Mbretëreshës.

Aeroporti perëndimor i Londrës njoftoi se 15% e 1200 fluturimeve të tij që do të ngrihen ose ulen të hënën do të ndërpriten. British Airways , linja ajrore më e prekur ka anuluar 100 fluturime me distanca të shkurtra për shkak të kufizimeve.

Londra gati për ‘një nga ditët më të ngarkuara’ për transportin publik me një milion të vendosur për t’u drejtuar në rezidencat mbretërore

Transporti për Londrën (TfL) po përgatitet që rreth një milion njerëz të vizitojnë kryeqytetin për funeralin shtetëror të Mbretëreshës.

Rreth 250 shërbime shtesë hekurudhore do të funksionojnë duke përfshirë disa trena gjatë natës  dhe National Highways ka pezulluar mbylljet e planifikuara të autostradave në të gjithë Anglinë.

Mbyllen dyqanet dhe restorantet

Sa i përket të ushqyerit, për qytetarët do të jetë të e vështirë të porosisin një picë apo një BigMac, pasi thuajse të gjitha lokacionet e McDonald’s në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar do të jenë të mbyllura të hënën deri në orën 17:00.

“Shumica e restoranteve dhe dyqaneve të dërgesave të Pizza Hut do të qëndrojnë të mbyllura deri në orën 14:00 të së hënës pasi të ketë përfunduar shërbimi i varrimit”, konfirmoi një zëdhënës i kompanisë për CNN Business.

Greggs, një furrë buke e njohur me më shumë se 2,000 dyqane, tha se do të mbyllte dyert e saj, ndërsa disa nga dyqanet e saj ekskluzive mund të qëndrojnë të hapura.

Britanikët duhet të bëjnë gjithashtu blerje pasi shumica e supermarketeve do të jenë të mbyllura.

Tesco, zinxhiri më i madh i supermarketeve në vend, do të mbyllë dyqanet e tij më të mëdha atë ditë. Dyqanet më të vogla do të hapen në mbrëmje. Zinxhirë të tjerë të mëdhenj supermarketesh, Sainsbury’s, Aldi dhe Morrisons thanë se do të mbylleshin gjithashtu.

Joe Biden mbërrin në Britani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka mbërritur në Londër për funeralin e mbretëreshës Elizabeth II. Biden është në mesin e rreth 500 krerëve të shteteve dhe personaliteteve të huaja që vijnë në Londër për funeralin e mbretëreshës, një mbledhje e liderëve botërorë që nuk është parë në dekada.

Shumë nga të ftuarit pritet t’i bëjnë nderimet e tyre mbretëreshës në Westminster Hall dhe të shkruajnë një mesazh ngushëllimi në Lancaster House. Por, fokusi do të jetë një pritje zyrtare shtetërore e organizuar nga Mbreti Charles III në Buckingham Palace.

Kryeministrja Liz Truss do të ketë gjithashtu një audiencë me Mbretin e ri përpara se të marrë pjesë në pritjen e tij për vizitat e krerëve të shteteve në Pallatin Buckingham.

Në orën 20:00, vendi do të mbajë një heshtje një minutëshe për të kujtuar Mbretëreshën. Njerëzit ftohen ta shënojnë rastin privatisht në shtëpi, në pragun e derës ose në rrugë, ose në ngjarje dhe vigjilje në komunitet.

Lista e udhëheqësve pjesëmarrës:

– Perandori japonez Naruhito me gruan e tij Masako

– Mbreti Willem-Alexander dhe Mbretëresha Maxima e Holandës

– Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe Mbretëresha Letizia

– Ish Mbreti Spanjoll Carlos

– Mbreti Filip dhe Mbretëresha Mathilde e Belgjikës

– Mbretëresha Margrethe II e Danimarkës me Princin Frederik dhe Princesha Mary

– Mbreti Carl XVI Gustaf dhe Mbretëresha Silvia e Suedisë

– Mbreti Harald V dhe Mbretëresha Sonja e Norvegjisë

– Mbreti i Butanit, Jigme Khesar Namgyel Wangchuck

– Sulltani i Bruneit Hassanal Bolkiah

– Mbreti Abdullah i Jordanisë

– Princi i Kuvajtit Sheikh Meshal al -Ahmad al-Sabah

– Mbreti i Lesotos Letsie III

– Princi i Kurorës Alois i Lihtenshtajnit

– Duka i Madh i Luksemburgut Henri

– Sulltan i Malajzisë Abdullah i Pahang

– Princi i Monakos Albert II

– Princi i Marokut Moulay Hassan

– Sulltan i Omanit Haitham bin Tariq al-Said

– Emir i Katarit Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani

– Princi saudit Mohammed Bin Salman

– Mbreti i Tongës, Tupou VI.

– Presidenti i SHBA Joe Biden me Jill

– Kryeministri Kanadez Justin Trudeau

– Presidenti brazilian Jair Bolsonaro

– Presidenti i Trinidad dhe Tobago Paula-Mae Ëeeks

– Presidenti i Barbados Sandra Mason

– Kryeministri i Xhamajkës Andrew Holness

– Guvernatori i Belizesë Floyla Tzalam

– Guvernatori i Përgjithshëm i Shën Vincentit dhe Granadinet Susan Dougan

– Presidenti francez Emmanuel Macron

– Presidenti gjerman Frank-Ëalter Steinmeier

– Presidenti italian Sergio Mattarella

– Presidenti irlandez Michael D. Higgins

– Taoiseach i Irlandës së Veriut Micheàl Martin

– Presidenti i Portocallo Marcelo Rebelo de Sousa

– Presidenti austriak Alexander Van der Bellen

– Presidenti hungarez Katalin Novak

– Presidenti polak Andrzej Duda

– Presidenti i Letonisë Egils Levits

– Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda

– Presidenti finlandez Sauli Niinisto

– Presidenti grek Katerina Sakellaropoulou

– Presidenti i Maltës George Vella

– Presidenti i Qipros Nicos Anastasiades

– Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel

– Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen

– Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg

– Kryeministri egjiptian Mostafa Madbouly

– Presidenti izraelit Isaac Herzog

– Kryeministri palestinez Mohammad Shtayyeh

– Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa

– Zëvendëspresidenti i Nigerisë Yemi Osinbajo

– Presidenti i Ganës Nana Akufo-Addo

– Presidenti Kenian William Ruto

– Presidenti Gabonez Ali Bongo

– Presidenti Indian Droupadi Murmu

– Zëvendëspresidenti kinez Wang Qishan

– Presidenti i Sri Kanka Ranil Ëickremesinghe

– Kryeministri i Bangladeshit Sheikh Hasina

– Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern

– Kryeministri Australian Anthony Albanese

– Presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol

– Presidenti i Singaporit Halimah Yacob

Shtetet që nuk ftohen

– Rusia, Mianmari, Bjellorusia, Siria, Venezuela, Afganistani.

Arkivoli i Mbretëreshës është i ndërtuar nga lisi anglez, i veshur me plumb dhe është bërë dekada më parë. Duket se është bërë nga e njëjta kompani që ka bërë ato të Churchillit, Princit Philip dhe Princeshës Diana, me një sistem për të ruajtur trupin për sa më gjatë.

Kush ishte mbretëresha Elizabeth II?

Mbretëresha Elizabeth vdiq në moshën 96-vjeçare në Kështjellën Balmoral në Skoci. Pallati Buckingham njoftoi lajmin e trishtë përmes një deklarate zyrtare. “Mbretëresha ndërroi jetë paqësisht në Balmoral këtë pasdite,” tha pallati ndërsa Charles u bë Mbreti i ri i Britanisë së Madhe.

“Mbreti dhe gruaja e tij do të qëndrojnë në Kalanë Balmoral dhe ata do të shkojnë në Londër nesër”. Në krah të mbretëreshës në orët e fundit të jetës së saj ishin të gjithë anëtarët e familjes mbretërore, të cilët nxituan drejt Skocisë sapo mjekët shprehën shqetësimin e tyre për përkeqësimin e shëndetit të 96-vjeçares.

Lajmi se mbretëresha është ndarë nga jeta ka prekur njerëzit në mbarë botën. Monarkja më jetëgjatë në Britaninë e Madhe, si dhe monarku i dytë më i gjatë në botë, ka pasur fatin të jetojë një jetë plot ulje-ngritje, arritje, vendime të vështira dhe sigurisht shumë intriga, pasion dhe skandale mbretërore.

Në kohën e lindjes së saj më 21 prill 1926, princesha e atëhershme Elizabeth ishte e treta në radhën e fronit, vajza e madhe e një djali të dytë, dhe për këtë arsye konsiderohej e pamundur të sundonte. Pas 10 vitesh, ajo u bë trashëgimtarja më e mundshme pasi xhaxhai i saj abdikoi, duke e zhytur vendin në krizë./Pamfleti

Bota #Funerali i Mbretëreshës Elisabeth