Bota20 Tetor 2022, 07:20

Mbrojti Putinin, Meloni ultimatum Berlusconit: Kush është kundër NATO-s dhe BE do mbetet jashtë qeverisë

Shkruar nga Pamfleti
Mbrojti Putinin, Meloni ultimatum Berlusconit: Kush është kundër

Giorgia Meloni

Pak kaluar 24 orë nga deklaratat e Silvio Berlusconit, ka reaguar edhe kryeministrja e ardhshme italiane Giorgia Meloni.

Me një njoftim zyrtar pas shumë orë heshtje, ajo i ka dhënë një ultimatumin kavalierit Silvio Berlusconi që  qeveria e saj do të jetë aleate e ngushtë e Europës dhe Aleancës Atlantike.

Kush është kundër, këtij parimi do të mbetet jashtë qeverisë ka thënë Giorgia Meloni.

“Për një gjë kam qenë e jam dhe do të jem gjithmonë e qartë. Unë synoj të drejtoj një qeveri me një linjë të qartë dhe pa ekuivokë të politikës së jashtme. Italia është tërësisht, dhe me kokën lart, pjesë e Evropës e Aleancës Atlantike. Kushdo që nuk është dakord me këtë gur themeli nuk do të jetë pjesë e qeverisë dhe me koston e të mos krijuarit qeveri.

Italia me ne në qeveri nuk do të jetë kurrë hallka e dobët e Perëndimit, kombi jo i besueshëm, gjë kaq e dashur për shumë nga kundërshtarët tanë.

Italia do të ringjallë besueshmërinë e saj dhe kështu do të mbrojë interesat e saj. Për këtë do të kërkoj qartësi nga të gjithë ministrat e një qeverie të mundshme.

Rregulli i parë i një qeverie politike që ka një mandat të fortë nga italianët është të respektojë programin që votuan qytetarët.”, tha Meloni, raporton Corriere della Sera.

Deklarata e saj e ashpër erdhi disa orë pas rrjedhjes së një audio, në të cilën Berlusconi fajëson në mënyrë eksplicite Ukrainën dhe presidentin e saj, Volodymyr Zelensky për luftën, duke shkaktuar një bujë politike.

Në regjistrim, Berlusconi i Forza Italia i cili është një nga tre partitë në koalicionin fitimtar të djathtë të Melonit.

Berlusconi e quajti shkelje të marrëveshjes së Minskut të vitit 2014 nga Kievi dhe nuk i kishte dhënë presidentit rus Vladimir Putin asnjë alternativë veçse të “shpikte një operacion special” për të krijuar një qeveria e re e “njerëzve të denjë, të arsyeshëm”.

Marrëveshjet e Minskut ishin një përpjekje tetë vjet më parë për të ndaluar luftimet pasi forcat ruse ndërhynë në luftën e Donbasit në mbështetje të separatistëve në lindje të vendit.

Ukraina “e hodhi traktatin në ferr dhe filloi të sulmonte”, u tha ish-kryeministri 86-vjeçar para ligjvënësve të Forza Italia, sipas audios së publikuar.

Ai shtoi se mbështetja ushtarake dhe financiare perëndimore për qeverinë e Zelensky do të thotë se “lufta, në vend që të ishte një operacion dyjavor, u bë një luftë 200-vjeçare”.

Regjistrimi shpërthyes vjen pas një tjetër pjese të turpshme të rrjedhur të audios, në të cilën Berlusconi përshkruan rindezjen e miqësisë së tij të vjetër me Putinin, pasi udhëheqësi rus i dërgoi atij 20 shishe vodka dhe një “letër të ëmbël” për ditëlindjen e tij. Ish-kryeministri tha se ai kishte reaguar duke dërguar shishe Lambrusco dhe një tjetër “letër të ëmbël”.

Respekti i dukshëm i Berlusconit për Putinin dhe kritikat ndaj Zelenskyt kanë shkaktuar kritika të ashpra.

Ndërkohë sot në 10.00 nisin konsultimet zyrtare të Presidentit të Republikës Sergio Mattarella për formimin e qeverisë së re.

Giorgia Meloni mund të marrë mandatin ditën e premte datë 21 tetor.

Bota Itali Meloni Qeveria e re