Bota23 Korrik 2022, 12:21

“Më i mirë djalli aktual”, ekspertët paralajmërojnë se pasardhësi i Putinit mund të jetë shumë herë më i keq

Shkruar nga Pamfleti

Pasardhësi i Vladimir Putin mund të jetë “më i keq” se presidenti aktual rus, paralajmërojnë ekspertët që sugjerojnë “më mirë djalli që e njeh”.

Ndërsa konflikti në Ukrainë vazhdon, shumë kanë spekuluar për shëndetin e Presidentit rus. Me pyetje të tilla po spekulohet edhe për pasardhësin e mundshëm të Putinit, Dmitry Kovalev.

Thashethemet të shumta kanë qarkulluar për shëndetin e Putinit, që thonë se ai ka një sëmundje terminale me kancer, madje edhe sëmundjen e Parkinsonit.

Ndërsa asgjë nuk është konfirmuar për shëndetin e Presidentit 69-vjeçar, Z. Kovalev, 36, i cili aktualisht punon në administratën presidenciale, është emëruar si një nga kandidatët më të mundshëm për të marrë këtë rol.

I riu rus është emëruar si një person i vijës së ashpër dhe ndan dashurinë e Presidentit për hokej mbi akull. Ai gjithashtu u pa pranë Presidentit në paradën e Ditës së Fitores më 9 maj.

Kovalev është djali i manjatit rus të gazit Vitaly Kovalev dhe thuhet se u takua me Presidentin në një ndeshje hokej mbi akull. Aktualisht ai është përgjegjës për një nga departamentet e Administratës Presidenciale.

Është raportuar se një person tjetër që është një kandidat i mundshëm për këtë rol është Nikolai Patrushev, 70 vjeç, kreu i këshillit të sigurisë së Putinit.

Ndërsa shumë kanë shpresuar se humbja e pushtetit të Putinit, duke mos marrë një mandat tjetër ose për shkak të shëndetit të keq ose vdekjes, do të zgjidhte tensionet dhe problemet me Rusinë. Por ekspertët kanë paralajmëruar se kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë.

Sipas Keir Giles, autor i “Rregullat e Moskës: Çfarë e shtyn Rusinë të përballet me Perëndimin”, pasardhësi i Putinit mund të jetë më i keq për Perëndimin sesa Putini.

“Ata do ta bënin marrëdhënien e Rusisë me Perëndimin dhe me njerëzit e saj, edhe më keq se sa ka bërë Putin gjatë viteve të fundit të mbretërimit të tij. Nuk ka “asnjë arsye” për të besuar se presidenti i ardhshëm i Rusisë do të ishte më pak i vijës së ashpër”, deklaroi Giles.

Vitin e kaluar, Putin foli për NBC për pasardhësin e tij

“E dini, unë e kam lidhur gjithë jetën time, gjithë fatin tim, me fatin e vendit tim në atë masë sa nuk ka një qëllim më kuptimplotë në jetën time, sesa forcimi i Rusisë. Nëse dikush tjetër, dhe nëse e shoh atë person, edhe nëse ai person është kritik ndaj disa fushave të asaj që kam bërë, nëse mund të shoh se ky është një individ që ka pikëpamje konstruktive, se ai ose ajo është i përkushtuar për këtë vend dhe është i përgatitur të sakrifikojë gjithë jetën e tij për këtë vend… Unë do të bëj gjithçka për të siguruar që njerëz të tillë të marrin mbështetje”, pati deklaruar Putin. /express.co.uk

Dmitry Kovalev 'tipped as Putin's successor' - Daily Star


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota #Dmitry Kovalev #pasardhesi i Putin Putin Rusi